توهین مجله فرانسوی – تجمع معترضین مقابل سفارت فرانسه در تهران

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۰۸

تجمع معترضین در مقابل سفارت فرانسه

 توهین مجله فرانسوی به پیامبر اعظم (ص) و حمایت امانول ماکرون رئیس جمهوری این کشور از این اقدام موهن به منزله اعتراض برخی از مردم درخیابان نوفل لوشاتو تجمع کردند.  تجمع مقایب سفارت فرانسه در تهران  با حضور شماری از مردم ایران در اعتراض به نشر مجدد کاریکاتورهای توهین‌آمیز درباره پیامبر اسلام (ص) توسط مجله شارلی ابدوی فرانسه، برگزار شد.

شعار معترضین تجمع در پی توهین مجله فرانسوی

تجمع‌کنندگان در مقابل سفارت فرانسه در تهران، شعارهایی نظیر «اهانت به قرآن مایه ننگ دونان»، «لبیک یا محمد فدای تو یا احمد»، «قرآن کتاب نور است از دشمنی به دور است»، «فرانسه فرانسه حیا کن حیا کن» و «دشمنی با پیامبر رها کن رها کن» سر دادند. یکی از معترضین در این تجمع با اعتراض به رویکرد دولت فرانسه درباره آزادی بیان، گفت: گویا آنان آزادی‌بیان را با اجازه توهین به ادیان و ارزش‌های دینی اشتباه گرفته‌اند.

هفته‌نامه فرانسوی شارلی ابدو اول سپتامبر جاری یعنی یک روز پیش از آغاز روند رسیدگی به پرونده قضایی در مورد حملات به دفتر مجله شارلی ابدو و همچنین بازار یهودیان در ژانویه ۲۰۱۵ در پاریس، بار دیگر کاریکاتورهای توهین آمیز درباره پیامبر اسلام (ص) منتشر کرد.

پیشتر در حملات به مجله شارلی ابدو و بازار یهودیان در پاریس در روزهای هفتم و نهم ژانویه سال ۲۰۱۵، هفده تن کشته شده بودند. دو برادر به نام‌های سعید و شریف کوآچی و همچنین آمدی کولیبالی از عاملان این حملات نیز توسط پلیس کشته شدند. گروه تروریستی القاعده مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

پیام رهبر انقلاب به جوانان فرانسه

توهین مجله فرانسوی – تجمع اعتراضی در مقابل سفارت فرانسه در تهران

در پی اظهارات امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در تأیید کاریکاتور توهین‌آمیز پیامبر اسلام در یک نشریه فرانسوی ،  آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی پیامی توییتری خطاب به جوانان فرانسوی صادر کردند. متن این پیام که به زبان فرانسوی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جوانان فرانسه!

از رئیس جمهور خود بپرسید: چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می‌کند و آن را آزادی بیان می‌شمارد؟

آیا معنی آزادی بیان این است: دشنام و اهانت، آن هم به چهره‌های درخشان و مقدس؟ آیا این کار احمقانه، توهین به شعور ملتی نیست که او را به ریاست خود انتخاب کرده است؟

سوال بعدی این است که چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ و اگر کسی چیزی در این‌باره نوشت باید به زندان برود، اما اهانت به پیامبر آزاد است؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان