جایگاه ایران از قاب هوش مصنوعی

  • توسط زینب رحیمی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۶

جایگاه ایران از قاب هوش مصنوعی

محل تلاقی بسیاری از علوم و فنون، از جمله علوم رایانه، علوم مهندسی، پزشکی و علوم اجتماعی، هوش مصنوعی است. جایگاه ایران ار قاب هوش مصنوعی بسیار جایگاه ویژه ای است. با توجه به اهمیت هوش مصنوعی در زندگی آینده، با دکتر مسعود اسد پور عضو هیات علمی گروه هوش و رباتیک دانشگاه تهران مصاحبه ای انجام شد. ایشان بیان کردند: جایگاه ایران در هوش مصنوعی از سال ۲۰۰۶ تا به ۲۰۱۸ رشد بسیار خوبی داشته است. که بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به اوج خود رسیده است.

بر اساس آمار رتبه بندی ژورنال ها (سایماگو)، ایران در حوزه کامپیوتر به خصوص هوش مصنوعی، از نظر چاپ مقالات در مجلات معتبر از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۸ ، حدود ۱۰ هزار مقاله به چاپ رسانده اند و در رتبه ۱۵ در جهان است. که با چاپ مقالات متعدد در زمینه هوش مصنوعی توسط پژوهشگران، این جایگاه به رتبه ۹ ارتقا پیدا کرده است.

محصولات هوش مصنوعی در ایران

اسدپور بیان کرد: از نظر محصولاتی که در نتیجه پژوهش های هوش مصنوعی در بازار وجود دارد. ایران از رتبه پایینتری و ضعیف تری نسبت به برخی کشور ها قرار دارد. و معمولا محصولاتی که در ایران از هوش مصنوعی استفاده می شود ، ماحصل کشورهای دیگر است. نه تولید داخل کشور.

ازجمله دلایل این عقب ماندگی، ضعف زیر ساخت های تولید، قوانین پیچیده برای تاسیس شرکت های دانش بنیان، ارتباط ضعیف و محدود دانشگاه و صنعت می توان نام برد. البته ایشان عنوان کرد: در سال های اخیر سعی بر این بوده که قوانین پیچیده و موانع  موجود برای تاسیس این شرکت ها از پیش رو برداشته شود.

رقبای ایران در هوش مصنوعی

اسدپور بیان کرد: کشور هایی چون چین، آمریکا، هند، انگلستان، ژاپن، آلمان، فرانسه، و ایتالیا از نظر هوش مصنوعی از ما جلوتر هستند.

باید توجه داشته باشیم که کشور های عربستان سعودی، پاکستان، ترکیه و رژیم اشغالگر قدس در حوزه هوش مصنوعی در حال تعقیب ایران هستند و دو رتبه از ایران پایینتر هستند.

هوش مصنوعی علم برتر دنیا

اسد پور گفت: علم برتر در آینده هوش مصنوعی است. میتوان گفت هوش مصنوعی علم رویارویی مسایل پیچیده با الهام از حل مسایل توسط انسان است.  که با توجه به کاربردهای فراوان آن در تمامی علوم، در همه جنبه های زندگی آینده اهمیت استراتژیک دارد.

 

 

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان