جرم سایبری

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۱۰
  • ۸۷ بازدید

جرم سایبری

در یک نگاه کلی جرم سایبری، دربردارنده‌ی هر رفتار غیرقانونی است که رایانه یا شبکه به عنوان منبع، ابزار، هدف و مکان جرم تلقی می گردد. جرم سايبري هر فعلي كه «در» يا «به كمك» يا «از طريق» اتصال به اينترنت، چه به طور مستقيم يا غيرمستقيم رخ دهد و توسط قانون منع گرديده؛ تعريف شده است.

تعابیر مختلف جرم سایبری

در کنار این تعریف گسترده، تعاریف محدودی نیز از جرم سایبری به عمل آمده از جمله:

جرائمی که از طریق ارتباط اینترنتی ارتکاب می یابند مانند تقلب در کارت های اعتباری یا هرزه نگاری کودکان اعم از آنکه اینترنت هدف جرم باشدیا وسیله ی آن.

جرم سايبري صرفاً عبارتست از جرائمي كه در فضاي سايبر رخ مي دهد. از اين منظر جرائمي مانند هرزه نگاري، افترا، آزار و اذيت و سوءاستفاده از پست الكترونيك و ساير جرائمي كه در آن ها رايانه به عنوان ابزار و وسيله ی ارتكاب جرم بكار گرفته مي شود، در زمره ي جرم سايبري قرار نمي‌گيرد.

جرم اینترنتی

جرم سایبری عام تر از جرم اینترنتی است و علاوه بر جرائم اینترنتی و مخابراتی، به جرائمی که علیه نرم افزارهای یک رایانه که به صورت مجازی در شبکه‌ی رایانه‌ای قرار دارد نیز اطلاق می‌گردد.

به همین دلیل در مقررات کشورها و اسناد بین‌المللی بویژه کنوانسیون جرائم قابل ارتکاب در محیط سایبر مصوب ۲۰۰۱ بوداپست از عنوان «جرم سایبری» استفاده شده است.

کنوانسیون مصوب ۲۰۰۱ بوداپست

در بند ۱ ماده‌ی ۲ این کنوانسیون، جرم سایبری به عنوان رفتاری تعریف شده که مربوط به سیستم‌های سایبری است که در آن کنوانسیون طبقه‌بندی شده‌اند. در بند ۳ همان ماده سیستم سایبری معادل زیرساخت های اطلاعات و به معنی هر رایانه یا شبکه ی رایانه‌ای که برای تقویت، ارسال، هماهنگی، یا کنترل ارتباطات برنامه ها یا داده ها استفاده مي شود، اطلاق شده است.

جرم رايانه اي

در بیشتر موارد جرم سايبري و جرم رايانه اي مترادف دانسته شده و براي توضيح جرائم ارتكاب يافته در فضاي غيرملموس رايانه و اينترنت بكار برده شده است.

جرم الكترونيكي

در كنار جرم سايبري جرم الكترونيكي نيز به كار برده مي‌شود. پس از پيدايش شبكه‌هاي ارتباطي، واژه‌ي الكترونيك و كلمه ي اختصاري آن يعني E رواج گسترده اي يافت و واژگان بسياري مانند دولت الكترونيك، تجارت الكترونيك، آموزش الكترونيك و … كاربرد شاياني يافت.

جرم الكترونيكي نيز همانند تعبير جرم رايانه اي يا جرم سايبري به شكل گسترده اي به كار رفت كه به طور كلي به هر نوع رفتار غيرقانوني كه سيستم هاي ارتباطي (الكترونيكي) در ارتكاب آن‌ها به عنوان موضوع يا ابزار مدخليت دارند، اطلاق مي‌گردد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان