• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • جنبش‌‌های سلفی – گروه‌های‌ افراطی اسلام‌گرای سنی در لبنان

جنبش‌‌های سلفی – گروه‌های‌ افراطی اسلام‌گرای سنی در لبنان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۰۱

جنبش‌های سلفی در لبنان

رشد فزاینده جنبش‌های سلفی  در خاک لبنان  به بحثی جدی حتی در میان خود اهل سنت تبدیل شده است.  اسلام گرایان سنی لبنان یکپارچه و انعطاف ناپذیر نیستند. آنها طیف گسترده‌ای از نیروها، از گروه‌های میانه رو نظیر الجماعه‌الاسلامیه گرفته تا سلفی‌های افراطی الهام گرفته از القاعده مانند گروه دینیه که در سال ۱۹۹۹ با ارتش لبنان به زد و خورد پرداخت را دربر می‌گیرند. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر همواره ترس از شیوع داعش در لبنان احساس شده است.

افزایش قدرت جنبش‌های‌ سلفی در پی ترور حریری

ترور حریری و عقب‌نشینی نیروهای سوری از لبنان در آوریل ۲۰۰۵ دو عامل اصلی افزایش قدرت چشمگیر سلفی‌ها بوده است که سال‌ها توسط آن نیروها سرکوب شده بودند. در این دوران، آنها نه تنها به رسم خود مبنی بر عدم مشارکت در انتخابات پایان دادند، بلکه نیروهای خود را برای تقویت جریان المستقبل بسیج نمودند. سلفی‌ها متأثر از مرگ حریری و به خاطر نفرت عمیق از سوریه، طرفداران خود را تشویق به رأی دادن به فهرست سعد حریری نمودند که در آن حتی نفراتی از «حزب نیروهای لبنانی» (القوات اللبنانیه) به رهبری سمیر جعجع (مسیحی افراطی) حضور داشتند. مهمترین نتیجه انتخابات این بود که فهرست حریری ۲۸ کرسی شمال را از آن خود نمود. سلفی‌ها از این راه توانستند در زمان بروز تنش‌های سیاسی و فرقه ای دایره نفوذ خود را گسترش دهند

جنبش‌های سلفی از منظرشخصیت‌های مهم سلفی‌گری

در حال حاضر شخصیت‌های مهم سلفی‌گری (به ویژه در شمال لبنان) جنبش سلفی را چهره ناب اسلام مینامند و به گفته خود برنامه یا دیدگاهی سیاسی برای لبنان نداشته و تنها به دنبال گسترش دعوت در جامعه لبنان هستند. اگرچه سلفی‌های سنتی به دنبال آن هستند که نشان دهند علاقه ای به سیاست ندارند اما سخنان آنان با واقعیت همخوانی ندارد. آنها همانند دیگران بسیار درگیر سیاست هستند و به همین خاطر از قطبی شدن فضای یاسی لبنان در چند سال گذشته در امان نمانده‌اند. این سلفی ها آشکارا به حمایت از جریان ۱۴ مارس پرداخته و در قلب تنش‌های فزاینده طایفه‌ای و مذهبی بین شیعه و سنی در لبنان جای گرفته‌اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان