جنگل های سوخته – بازیابی این جنگل ها نیم قرن زمان می برد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۲۲
جنگل های سوخته – بازیابی این جنگل ها نیم قرن زمان می برد

سوختن طبیعت غرب کشور

از آتش سوزی های گسترده غرب کشور، تنها درختان سوخته باقی نمانده است. در این جنگل سوخته علاوه بر گیاهانی که نابود شدند، بسیاری از حیوانات، باکتری و قارچ ها نیز از میان رفتند. این جانداران همگی برای حفظ محیط زیست و اکوسیستم بسیار اهمیت دارند.

جنگل های سوخته – بازیابی این جنگل ها نیم قرن زمان می برد

جنگل های سوخته – بازیابی این جنگل ها نیم قرن زمان می برد

جنگل های سوخته به راحتی بازیابی نمی شوند

یکی از اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در این رابطه گفته است: بازیابی این گونه ها به راحتی امکان پذیر نیست. برای بازیابی برخی از آنها به بیش از نیم قرن زمان نیاز است. وی در ادامه گفت: جنگل های هیرکانی از ذخایر مهم ژنتیکی هستند که از دوره سوم زمین شناسی باقی مانده اند. بسیاری از گونه های موجود در این ناحیه در نقطه دیگری از جهان وجود ندارد. عوامل تخریب کننده و آتش سوزی در این ناحیه می تواند خسارتی جبران ناپذیر داشته باشد. حفاظت از این ناحیه بسیار با اهمیت است.

آتش سوزی پیش بینی شده بود

احمد رحمانی در ادامه اضافه کرد: با توجه به بارندگی های خوب و رشد علوفه در مراتع، پیش بینی می کردیم آتش سوزی اتفاق بیفتد. حتی در این مورد هشدار نیز صادر کرده بودیم. اما متاسفانه هیچ اقدامی برای پیشگیری انجام نشد.

زمانی که این مسئل اتفاق افتاد هم هر نهادی مسئولیت آن را به عهده نهاد دیگر می انداخت. به همین دلیل سازمان جنگل‌ها، ‌مراتع و آبخیزداری، سازمان حفاظت ‌محیط زیست،‌ نیروهای مسلح و سایر ارگان هایی که امکانات لازم برای مهار آتش را در اختیار دارند ‌به‌ موقع وارد عمل نشدند. آتش‌سوزی‌ها از کنترل خارج و سطح زیادی از جنگل‌های با ارزش کشور از بین رفت.

در زمان وقوع چنین حادثه ای لازم است سریعا اقدام صورت گیرد. در غیر این صورت شاهد این خواهم بود که چنین فاجعه ای رخ دهد. سازمان جنگل‌ها از نظر امکانات بسیار ضعیف است. امکانات لازم و بالگردهای آبپاش را جهت اطفای حریق در اختیار ندارد. نیروهای مردمی با بیل و کلنگ و شاخه درختان اقدام به خاموش کردن آتش می‌کردند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان