جنگل های گچساران – مهار آتش سوزی گچساران پس از ۸۰ ساعت

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۶
جنگل های گچساران – مهار آتش سوزی گچساران پس از 80 ساعت

مهار آتش سوزی در کهگیلویه و بویراحمد

جنگل های گچساران بیش از سه روز بود که در آتش می سوخت. این آتش مهیب بالاخره پس از ۸۰ ساعت مهار شد. متاسفانه ۲۰۰ هکتار از زمین های جنگلی این ناحیه در این حادثه از میان رفته است. این خبر را مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد تایید کرده است.

مهار آتش سوزی گچساران پس از 80 ساعت

مهار آتش سوزی گچساران پس از ۸۰ ساعت

جنگل های گچساران

شروع آتش سوزی در مراتع کوه خامی گچساران – باشت روز جمعه عصر بود. شعله های آتش تا ساعت ۱۱ شب روز دوشنبه پنجم خرداد ماه همچنان به جان مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد زخم می زدند.

امروز صبح بود که غلامحسین حکمتیان گزارش کرد این آتش سوزی یک بار در عصر روز چهارم خرداد (یکشنبه) مهار شده بود. اما وقوع زلزله ۵٫۲ ریشتری باعث شد کنده های سوخته روی زمین بیفتند و شعله های آتش دوباره زبانه کشیدند.

حکمتیان در ادامه افزود: هنوز نمی توان به طور دقیق میزان خسارات وارده را مشخص کرد. بعد از اینکه آتش به صورت کامل مهار شود، خسارات را به صورت دقیق برآورد خواهیم کرد.

حضور نیروها در محل

فرماندار شهرستان گچساران نیز در این رابطه گفته است: آتش سوزی مهار شده است. اما هنوز گروه هایی در محل حضور دارند تا در صورت بروز مجدد آتش و شعله ور شدن کنده های باقی مانده به سرعت اقدام به خاموش کردن آنها نمایند.

پیش تر استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بازدید از منطقه حادثه دیده گفته بود: ۲۰۰ هکتار از مراتع و جنگل های گچساران در این حادثه از بین رفته اند.

وی اظهار کرده بود این آتش سوزی چندین مرحله مهار شده بود اما وزش باد، ، صخره‌ای بودن و پوشش گیاهی متراکم به مدد شعله های آتش می آمد و مراتع دوباره شعله ور می شدند. اینگونه آتش سوی ها خسارات سنگین و جبران ناپذیری به عرصه های طبیعی وارد می کند. بنابراین باید به صورت جدی پیگیر علت بروز این حادثه باشیم. همچنین وی خواهان برخورد جدی با عوامل و خاطیان این اتفاق شده است.

متاسفانه هر ساله در نیمی از مراتع و جنگل های این استان این اتفاق تکرار می شود. این موضوع دلیل خوبی است برای پیگیری و رسیدگی جدی به پدیده آتش سوزی در این منطقه.

آتش سوزی های هر ساله منطقه زاگرس هر بار خسارات بسیاری به جا می گذارد. گفته می شود تابستان سال گذشته ۳۵۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع مناطق مختلف شهرستان گچساران طعمه حریق شده اند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان