• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • جنگ داخلی لبنان – مداخله خارجی قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در ۱۹۷۵

جنگ داخلی لبنان – مداخله خارجی قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در ۱۹۷۵

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۷

بازیگران جنگ داخلی لبنان در ۱۹۷۵

جنگ داخلی لبنان در سال ۱۹۷۵ همچون دیگر درگیری‌های مهم در تاریخ لبنان متاثر از مداخله خارجی نقش اساسی قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است. ایالات متحده اصلی‌ترین بازیگر بین‌المللی در این صحنه بود. از نظر منطقه‌ای نیز دو بازیگر اصلی عبارت بودند از سوریه و عربستان سعودی که سابقه رقابت بر سر جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای را داشتند و اکنون این جاه‌طلبی‌ها در صحنه سیاسی لبنان منعکس می‌شد.

مهمترین بازیگر منطقه‌ای در جنگ داخلی لبنان

در بحران لبنان بازیگران منطقه‌ای با حمایت از شیعه و سنی تنش فرقه‌ای را تشدید نمودند. در حالی که سوریه از گروه‌های شیعی حمایت می‌کرد، عربستان سعودی با احزاب سنی متحد شده بود. با این وجود، سوریه در فاصله بین پایان جنگ داخلی در سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۵ –که مجبور به عقب‌نشینی شد- به دلیل حضور رسمی نیروهای نظامی خود در لبنان، مهمترین بازیگر منطقه‌ای در صحنه داخلی این کشور بود.

ضعف نظام سیاسی لبنان در دوره بعد از جنگ داخلی

علی‌رغم چشم‌انداز نظام سیاسی در لبنان که در توافق طائف ترسیم شده بود، بسیاری از کارشناسان استدلال می‌کنند که دولت لبنان در دوره بعد از توافق ضعیف عمل کرده است و این نقص و کاستی‌ها را (تا سال ۲۰۰۵) مستقیماً به حضور سیاسی و نظامی سوریه نسبت می‌دهند.

با این حال، با از سرگیری نقش سنتی بازیگران سیاسی داخلی در دوره پس از عقب‌نشینی سربازان سوری، باز هم بهبود چشمگیری در عملکرد سیاسی لبنان و نهادهای دولتی این کشور به چشم نمی‌خورد. از این رو باید نقش عوامل داخلی را نیز در ضعف نظام سیاسی لبنان مورد توجه قرار داد.

ضعف سیستم اقتصادی

در سطح اقتصادی، اگرچه سوابق اقتصادی کشور در این دوره‌ها چندان ضعیف نیست، به ویژه هنگامی که معیارهای کمّی مانند نرخ رشد در نظر گرفته می‌شود، اما هنگامی که کیفیت اقتصادی توسعه اقتصادی، از جمله تخریب شدید محیط زیست و عدم برنامه‌ریزی مناسب شهری و روستایی را در نظر می‌گیریم، کاستی‌های قابل ملاحظه‌ای باقی مانده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان