• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • جهان موازی – کشف شواهدی توسط ناسا که خبر از وجود جهان های موازی می دهند

جهان موازی – کشف شواهدی توسط ناسا که خبر از وجود جهان های موازی می دهند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۳
کشف شواهدی توسط ناسا که خبر از وجود جهان های موازی می دهند

کشف جدید ناسا

دانشمندان ناسا در قطب جنوب موفق به کشف ذره ای شده اند که رفتاری متفاوت با ذرات جهان ما دارند. به گفته ناسا این ذره می تواند دلیلی بر وجود جهان موازی باشد. رفتار این ذرات درست عکس ذرات عادی است. مثلا اگر ذرات عادی از بالا به پایین حرکت می کنند این ذره از پایین به بالا حرکت می کند. با توجه به نوع رفتار این ذره تنها توجیهی که دانشمندان برای آن دارند این است که این ذره متعلق به این جهان نیست.

جهان موازی - کشف شواهدی توسط ناسا که خبر از وجود جهان های موازی می دهند

جهان موازی – کشف شواهدی توسط ناسا که خبر از وجود جهان های موازی می دهند

کشف ذره ای از جهان موازی

این کشف به کمک یک دستگاه آشکار ساز به نام آنتن گذرای تکانشی قطبی (ANITA) انجام شده است. این دستگاه در فاصله ۳۷ کیلومتری زمین روی بالون‌های هلیومی قرار گرفته است. قطب جنوب مکانی ایده آل برای مطالعات اخترشناسی به شمار می رود چرا که از آب و هوایی سرد و خشک برخوردار است و تداخل امواج و یا به عباراتی پارازیت در آن جا صفر یا بسیار کم است. ذره نوترینوی کشف شده در جهان سر و صدای زیادی به پا کرده است.

ذراتی که دارای انرژی پایین هستند قادرند به صورت کامل از میان کره زمین عبور کنند. ماده سخت نمی تواند آنها را متوقف کند. اما ذراتی که انرژی بالایی دارند توسط سطح جامد زمین متوقف می شوند. بنابراین ذراتی که انرژی بالایی دارند تنها زمانی شناسایی می شوند که از سطح بیرونی جو پایین آمده باشند. اما آنتن ناسا ذره‌ای را دیده است که با انرژی بالا طریق معکوس را در پیش گرفته یعنی از سطح زمین به سمت بالا آمده است.

توضیح دانشمندان

استاد اخترشناسی دانشگاه هاوایی و یکی از محققان پروژه گفته است: چیزی که مشاهده شد دقیقا شبیه یک پرتو کیهانی بود. اما یک انعکاس از سطح یخ نبود. این پرتو انگار از خود یخ ساطع می شود. در واقع پدیده بسیار عجیبی است. اگر دستگاه اشتباه نکرده باشد، شاید ساده ترین توضیح این باشد که همزمان با انفجار بزرگ، دو جهان موازی به وجود امده باشد. جهان ما، و جهانی که در آن قوانین فیزیک معکوس اجرا می شوند و زمان می تواند به عقب برگردد.

پدیده جهان های موازی از دهه شصت میلادی با کتاب های علمی تخیلی رواج پیدا کرده است. در واقع از سال ۱۹۵۲ بحث وجود چند جهان در محافل علمی رونق داشته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان