جک ما – ناپدید شدن مؤسس علی بابا در پی انتقاد از دولت چین

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۱۸
جک ما - ناپدید شدن مؤسس "علی بابا" در پی انتقاد از دولت چین

غیبت دو ماهه کارآفرین نمونه چین

جک ما” مؤسس شرکت علی بابا و کارآفرین نمونه چینی دو ماه است که جایی دیده نشده است. عدم حضور او در انظار عمومی موجب شده تا شایعه ناپدید شدن او سر زبان ها بیفتد. مدتی قبل این کارآفرین ۵۶ ساله از عملکرد دولت چین انتقاد کرده و به دنبال این انتقاد در معرض توجه رسانه‌ها قرار گرفته بود. اوایل دی ماه امسال دولت چین علیه یکی از شرکت‌های تحت امر او و بزرگ‌ترین شرکت تجارت الکترونیک چین یعنی «علی‌بابا» یک پرونده ضد انحصار تشکیل داد.

جک ما - ناپدید شدن مؤسس "علی بابا" در پی انتقاد از دولت چین

جک ما – ناپدید شدن مؤسس “علی بابا” در پی انتقاد از دولت چین

انتقاد جک ما از دولت چین

تا چندی قبل “ما” با ثروتی بیش از ۶۰ میلیارد دلار، ثروتمندترین مرد کشور چین بود. اما دارایی خالص او به خاطر قوانین سفت و سختی که دولت چین جدیداً برای صنعت فین‌تک معرفی کرده، در بازه تنها ۲ ماه ۱۲ میلیارد دلار کم شد. وی حالا با ۵۰.۶ میلیارد دلار ثروت به رده چهارم ثروتمندترین افراد چین سقوط کرده است. همچنین در حدود یک ماه قبل، قوانین جدیدی وضع شد که از عرضه اولیه سهام گروه Ant در جهان جلوگیری کرد. این قوانین تنها چند هفته پس از اینکه مؤسس علی‌بابا و گروه Ant در کنفرانسی در شهر شانگهای قوانین بانکداری کشورش را منسوخ شده و نامناسب برای نوآوری های سالم دانسته بود، وضع شد.

حالا که دو ماه است “ما” در انظار عمومی دیده نشده شایعاتی در مورد سلامت او به وجود آمده است. طبق برنامه ریزی ها او قرار بود داور مهمان قسمت پایانی یک برنامه استعدادیابی باشد، اما نماینده شرکت علی بابا اعلام کرده که “جک ما” نمی تواند در این شوی تلویزیونی حضور داشته باشد.

افشاگری آقای میلیاردر

هفته گذشته با دستور دولت چین گروه Ant که مالک بزرگ‌ترین پلتفرم پرداخت دیجیتال چین یعنی Alipay نیز می باشد، به خاطر آنچه «نامناسب بودن» مدیریت کلان شرکت ذکر شده فعالیت خود را کاهش داد.

پس از ناپدید شدن”ما” و بروز نگرانی در مورد سلامت وی، Guo Wengui میلیاردر چینی که در سال ۲۰۱۴ به کشور آمریکا رفته و پناهنده شده است، گفت: مؤسس علی بابا احتمالا تا سال آینده در یک زندان سر به نیست خواهد شد؛ چرا که دولت چین می خواهد شرکت پولساز Ant را از او پس بگیرد. این فرد خود را افشاگر مفاسد دولت چین می داند.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 − 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان