خلیج‌ فارسی-عربی – واژه عجیب توئیت امانوئل ماکرون

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۲۹

خلیج‌فارسی-عربی در توئیت امانوئل ماکرون

خلیج‌فارسی-عربی در توئیت امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای عنوان خلیج  فارس به کار رفته است. ماکرون از این واژه عحیب برای نامیدن خلیج‌فارس در توییترش استفاده کرده است و آن‌را خلیج‌ فارسی-عربی خوانده است.

 

خلیج فارسی-عربی در توئیتر امانوئل مکرون

پاسخ توئیتری عباس موسوی به ماکرون

عباس‌موسوی، سخن‌گوی وزارت‌امورخارجه، هم به او در توییتر واکنش نشان داد :

«این خلیج یک‌نام دارد و آن‌هم خلیج‌فارس و واژه‌ای‌که ماکرون به‌کار برده، به‌اندازه حضور نظامی فرانسه در خلیج‌فارس نادرست است و البته می‌‌توان جبرانشان کرد.»

عباس موسوی – سخنگوی وزارت امور خارجه

خلیج همیشه فارس

خلیج فارس در ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد. این خلیج توسط تنگه هرمز به دریای عمان و از طریق آن به دریاهای آزاد مرتبط است.

از بین کشورهای همسایه خلیج فارس، کشور ایران دارای بیشترین مرز آبی مشترک با خلیج فارس است. طول مرز آبی کشور ایران با خلیج فارس، با احتساب جزایر در حدود ۱۸۰۰ کیلومتر و بدون احتساب جزایر در حدود ۱۴۰۰کیلومتر است.

حساسیت و گاه تعصب بر سر نام خلیج فارس ریشه در مسائل مختلفی داشته و از نگاه تحلیل گران متفاوت است. گروهی می‌گویند فراتر از تاریخ و جغرافیا و آنچه در حوزه ژئوپولتیک یا جغرافیای سیاسی قابل اتکا و مطالعه است، احساسات نژادپرستانه، ناسیونالیسم افراطی و عمدتاً عرب‌ستیزی هم در چنین حساسیتی نهفته است.

خلیج همیشه فارس

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان