حیات در زهره – کشف نشانه های حیات در سیاره زهره

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۲۵

سیاره جهنمی زهره

زهره، ناهید یا ونوس سیاره ای است که خواهر زمین به حساب می آید. کشف علائم حیات در زهره باعث شگفتی بسیاری از دانشمندان شده است. از آنجا که دمای اتمسفر این سیاره صدها درجه سانتیگراد است و از ابرهای پوشیده شده که قطره های اسید سولفوریک از آنها می چکد، ناسا به روی این سیاره به دنبال حیات نمی گشته است. کشف علائم حیاتی را دانشمندی از دانشگاه ماساچوست در ایالات متحده انجام داده است.

این دانشمند روی ابرهای این سیاره مواد شیمیایی خاصی (گاز  سمی فسفین) پیدا کرده که فقط ممکن است از طریق موجودات زنده تولید شده باشد.

حیات در زهره - کشف نشانه های حیات در سیاره زهره

حیات در زهره – کشف نشانه های حیات در سیاره زهره

کشف علائم حیات در سیاره زهره

کشف این مواد شیمیایی لزوما به معنای وجود موجودات فضایی نیست. این مواد می توانند توسط ارگانیسم های کوچک و یا حتی گیاهان هم تولید شده باشند. البته برای اینکه با اطمینان بتوان گفت روی این سیاره حیات وجود دارد نیاز به بررسی های بسیار دقیق تر و کشف شواهد بیشتری است.

مقدار گازهای کشف شده در ونوس هم به حدی نبوده که بتوان با اطمینان گفت زهره میزبان اشکال حیات است؛ اما این حقیقت که چنین ماده‌ای در ابرهای زهره وجود دارد، نشانه ای است از وقوع اتفاقی که هنوز درک کاملی از آن نداریم.

گاز فسفین ماده ای سمی و و انفجاری با بویی شبیه سیر و ماهی مرده است. این گاز بدبو در میان لایه ای از ابرهای سیاره ونوس موجود است. دقیقا در نقطه ای که دمای آن بسیار نزدیک به دمای زمین است. فسفین روی زمین تقریبا به‌طور انحصاری مرتبط با حیات است؛ بنابراین احتمال می‌رود کشف آن در زهره، نشانه‌ی وجود میکروب‌های شناور در ابرهای این سیاره باشد.

این احتمال هم هست که دلیل دیگری برای وجود این گاز باشد که دلیل آن برای دانشمندان روشن نشده است. دانشمندان عواملی مثل وقوع صاعقه و بمباران شهابی روی سطح سیاره را مدلسازی کردند تا مشخص شود که چنین پدیده‌هایی می‌توانند مقدار فسفین پیداشده را تولید کنند یا خیر. با وجود تمام تلاش ها، این توضیحات تاکنون با تولید فسفین روی زهره مطابقت نداشته‌ است.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان