خبر خوراندن تریاک به مرغ ها تایید شد – اشتباه مدیریتی

  • توسط زینب رحیمی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۴

خبر خوراندن تریاک به مرغ ها تایید شد

خبر خوراندن تریاک به مرغ ها  تایید شد . رئیس سازمان دامپزشکی این خبر را  تایید کردند و گفتند: این کار بر اثر اشتباه  مدیریتی است و این به دلیل اطلاعات پایین مرغداران است که باعث استفاده از تریاک شده است.

در مرغداری‌ها برای کنترل بیماری از سوی یکی از تشکل‌های بخش خصوصی عنوان شد که به مرغ ها در بعضی از مرغداری ها در خوراک آن ها تریاک اضافه  می کنند.

در سال‌ها ی گذشته نیز درباره مصرف تریاک در مرغداری‌ها سخن به میان آمده بود و تازگی ندارد . رئیس سازمان دامپزشکی کشور این مساله را رد کردند ،  و این امر را اشتباه مدیریتی خواند که موجب مزمن شدن بیماری در مرغ‌ها می‌شود.

مدیرعامل  تشکل‌های بخش خصوصی ادعا کرد که تعدادی از مرغداران به دلیل اطلاعات محدود و پایین تریاک را در آب حل می‌کنند و به مرغ‌ها می‌دهند تا  از این طریق بیماری آن‌ها از بین ببرند.

تریاک اگر چه بیماری طیور را از بین نمی‌برد، اما مرغ را در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود مرغ تا زمان کشتار در مرغداری ها زنده بمانند.

رد موضوع خوراندن تریاک به مرغ ها

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، این موضوع را رد کردند. و آن را اشتباه مدیریتی خواند. وی گفت: تریاک فقط بیماری را مزمن می کند و نتیجه دیگری ندارد. خوراندن تریاک به مرغ وقت دادن به بیماری است. بهتر است به جای استفاده از این‌ چنین موادی،  برای درمان طیور باید از طریق مصرف داروها و پروبیوتیک باشد.

وی گفت: امید است افرادی که این کار را می‌کنند با مطالعه دقیق تر دست از این کار بردارند ، چون این ماده فقط به مزمن شدن بیماری، افزایش طول درمان بیماری، افزایش عفونت کمک می‌کند و مرگ پرنده و دام را به دنبال دارد.

۹۸ درصد بیماری آنفلونزای پرندگان تحت کنترل است

میزان شیوع بیماری انفلونرای فوق حاد در پرندگان در فصل سرد بیشتر است. رئیس سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: سال گذشته برای کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تجربه خوبی داشته ایم . که برای سال ۹۸ هم همین تجربه را تکرار میکنیم .برنامه سال ۹۷ برای کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را رصد و پایش بیماری، معدود سازی کانون‌های بیماری، آموزش به مرغداران و استفاده از واکسیناسیون برشمرد. امسال برنامه  سال قبل را اجرا خواهیم کرد و پیش‌بینی میکنیم  که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال جاری تحت کنترل باشد و نگرانی وجود ندارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان