خریداری قطعات هواپیما توسط ایران

  • توسط مهسا کمیلی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۰

خریداری قطعات هواپیما توسط ایران

خریداری قطعات هواپیما توسط ایران کشور عزیزمان ایران  ۱۶ هواپیمای نو ایرباس و ای تی ار از مجموع ۲۳۸ هواپیمای نو ایرباس، بویینگ و خریداری کرده است. طبق مذاکرات، خرید هواپیما با اصغر فخریه‌کاشان، قائم‌مقام عباس آخوندی و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده در ارتباط با خرید هواپیما و عقد قرارداد صحبت شده است . ایشان  در پی  صحبت هایش  اعلام کرد که در لابه‌لای خبر های اگوار  تحریم‌ها، این خبر نشانه ی امید است .   وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) مجوز فروش  برای هواپیمایی ATR  و قطعات یدکی و خدمات پس از فروش را داد . میتوان گفت تخلی روز های سخت هواپیمایی ایرباس از سوی ایران‌ایر،کمتر شد .

 در پاسخ به این سوال

در پاسخ به این سوال که طی  توافق خرید هواپیماهای ایرباس ، بویینگ و ای‌تی‌آر چه مبلغی است و چه مقدار از آن عملی خواهد شد ؟اصغر فخریه گفت :«در ابتدا  یعنی تحریم‌های پسابرجام توافق کردیم ، توافق کردیم  ۱۱۸ ایرباس خریداری کنیم که بعد از رایزنی‌ها به ۹۸ ایرباس تقلیل پیدا کرد. توافق کردیم صد هواپیمای بویینگ خریداری کنیم و  همین‌طور  دستور دادیم که خرید ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر به‌طور قطعی و ۲۰ هواپیمای آپشنال ای‌تی‌آر دیگر خریداری کنیم . از این میزان توانستیم فقط ۱۶ هواپیما شامل ۱۳ هواپیمای ای‌تی‌آر و سه هواپیمای ایرباس را بخریم . متأسفانه بعد از تحریم همه ی شرکت ها همه یقرارداد هاشون رو با ایران لغو کردن .»

وی افزود : ای‌تی‌آر بعد از تحریم هم  خود دو، سه ماه قبل موفق شد از خزانه‌داری آمریکا برای فروش قطعات یدکی و خدمات به ایران اخذ مجوز کند.

این مقام  افزود :  برای جلو گیری از ضرر باید  زمانی که با شرکت‌هایی که انحصاری هستند، عقد قرارداد میکنیم بیشتر محتط بود . زیرا بدون هیچگ.نه زیاده گویی  صدها قرارداد داخلی هستند که شرکت های بزرگ ایران پول هایی پرداخت کرده اند و هنوز این پول دست شرکت های خارجی مانده و نه جنسی به ما میدهند نه پولمان را پس میدهند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان