خورشیدگرفتگی – وقوع آخرین خورشید گرفتگی قرن در کشور

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۱
وقوع آخرین خورشید گرفتگی قرن در کشور

روز بدون خورشید در ایران

آخرین خورشیدگرفتگی یا کسوف قرن اخیر صبح امروز در کشور اتفاق افتاد. این پدیده شگفت انگیز در اکثر نقاط کشورمان قابل رویت بود. در تهران از ساعت ۹ و ۴ دقیقه صبح آغاز و تا ساعت ۱۱ هم ادامه داشت. بیشترین میزان گرفتگی در شهرهای جنوبی کشور رخ داد. علاقمندان از روزهای قبل عینک های مخصوص رصد را آماده کرده بودند تا این پدیده شگفت انگیز را از دست ندهند.

وقوع آخرین خورشید گرفتگی قرن در کشور

وقوع آخرین خورشید گرفتگی قرن در کشور

خورشیدگرفتگی حلقوی

از آنجا که این خورشیدگرفتگی از نوع حلقوی بود، با درصدهای متفاوتی در سراسر کشور ما قابل مشاهده بود. این نوع گرفتگی با حلقه آتشین خیره کننده آن کامل نبوده، بلکه لبه‌های خورشید در اطراف ماه دیده می‌شود. همانطور که گفته شد، بیشترین میزان گرفتگی مربوط به شهرهای جنوب شرقی و کمترین آنها در مناطق شمال غربی رخ داد. مثلا در تبریز مقدار این پدیده ۳۵ درصد بود. در تهران هم به میزان ۴۸ درصد رخ داد. بیشترین مقدار مربوط به دریای عمان با ۹۹ درصد است. مردمان کشورهای همسایه ما هم می توانستند این پدیده زیبا را مشاهده نمایند. اوج این پدیده زیبا و هیجان انگیز هم در ساعت ۱۰ تا ۱۰:۲۰ صبح امروز (یکشنبه یکم تیر ماه) به وقوع پیوست.

قرن آینده

این خورشیدگرفتگی حلقوی آخرین نمونه از این پدیده کم نظیر در قرن چهاردهم شمسی در کشورمان بود. خورشیدگرفتگی های بعدی پس از سال ۱۴۰۰ رخ خواهند داد. اولین مورد در سوم آبان ماه سال آینده خواهد بود؛ که حداکثر میزان گرفتگی در آن ۶۰ درصد خواهد بود. پس از آن در کشور ما تا ۵ سال چنین پدیده ای قابل مشاهده نخواهد بود. اما گرفتگی کامل بعدی، یعنی زمانی که ماه دوباره بین کره زمین و ستاره خورشید قرار بگیرد و مانع از رسیدن نور خورشید به بخشی از کره زمین گردد، ۱۳ سال بعد در ایران قابل مشاهده و رصد خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 + 30 =


اخبار

سینما و هنر

جهان