دادگاه واشنگتن – حکم احضار ولیعهد عربستان در پی شکایت سعد الجبری

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۱

صدور حکم احضار محمد بن سلمان

دادگاه واشنگتن ، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را در پی شکایت سعد الجبری، مسئول اطلاعاتی سابق عربستان به اتهام تلاش برای قتل وی احضار کرد. احمد العسیری و سعود القحطانی از دیگر احضار شدگان این پرونده محسوب می شوند. یه طورکلی دستور احضار شامل ۱۳ مسئول و کارمند سعودی نیز می‌شود که دو نفر آنها مقیم آمریکا هستند.

پس از شکایت الجبری از بن سلمان به اتهام تلاش برای ترور وی مشابه ترور جمال خاشقجی‌احضار کنونی صورت گرفته است. الجبری به تازگی مدعی شد که وی پس از شکایت از بن سلمان بار دیگر تهدید به ترور در محل اقامتش شده است.این افسر سابق سعودی بن سلمان و دو دستیار وی را متهم به تلاش برای قتل غیرقانونی و نقض قانون بین‌المللی متهم کرده است.

سابقه الجبری

دادگاه واشنگتن – حکم احضار ولیعهد عربستان در پی شکایت سعد الجبری

الجبری پیش از این مشاور محمد بن نایف، ولیعهد سابق و برکنار شده عربستان بود و به عنوان هماهنگ‌کننده اصلی عربستان با دستگاه‌های اطلاعاتی غرب فعالیت می‌کرد. چهار دهه کار الجبری در وزارت کشور عربستان این را امکان را فراهم ساخت که وی به بسیاری از موضوعات حساس در داخل و خارج از این کشور مطلع باشد و به اسرار پادشاهی عربستان پی ببرد.

الجبری هیچگاه یه صورت شفاف منتقد محمد بن سلمان نبود اما مشکل بن سلمان با او به این دلیل است که وی پیشتر هم‌پیمان محمد بن نایف، رقیب اصلی بن سلمان بوده است. سعد الجبری در سال ۲۰۱۷ پیش از آنکه محمد بن نایف تحت اقامت اجباری قرار بگیرد و محمد بن سلمان جانشین او شود، از عربستان به آلمان گریخت.

وی پس از یک اقامت کوتاه در آلمان٬ تابستان ۲۰۱۷ به آمریکا رفت اما به این دلیل که در سایه ریاست جمهوری دونالد ترامپ در این کشور احساس امنیت نمی‌کرد، نوامبر همان سال به کانادا گریخت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان