• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • داعش در لبنان – رویکرد مشترک نیروهای سیاسی، اجتماعی و نظامی لبنان

داعش در لبنان – رویکرد مشترک نیروهای سیاسی، اجتماعی و نظامی لبنان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۳۰

داعش در لبنان

داعش از ابتدای پيدايش در سال ۲۰۱۴ به دنبال آن بود که جای پایی در کشورهای عربی بيابد. یکی از بزرگ‌ترین کشورهای عربی منطقه که داعش می‌توانست در آن نفوذ کند و آن را هدف عمليات تروریستی‌اش قرار دهد، لبنان بود؛ زیرا مرزهای استراتژیک با سوریه دارد. عناصر داعشی از طریق این مرزها توانستند در این کشور نفوذ کنند و در کلیساها، بازارها و مراکز تجمع لبنانی ها حملات تروریستی انجام دهند.

پس از گزارش‌هایی مبنی بر حضور این فرقه در لبنان، وزارت کشور لبنان در اواسط سال ۲۰۱۵ بیانیه‌ای صادر کرد و هرگونه حضور سازمان‌یافته داعش در این کشور یا اشغال مناطق مشخصی از آن را تکذیب کرد؛ ولی در همین بیانیه تأکید کرد: تعداد انگشت  شماری از عناصر این تشکیلات در مناطق شمالی لبنان حضور دارند. قابل توجه است که حوادث سوریه به انتقال تفکرات افراط‌گرایانه به لبنان کمک کرد؛ زیرا رفت  وآمد از سوریه به لبنان و بالعکس همواره آسان بوده است. این امر پیوندی محکم میان داعشی‌های سوریه و افراط‌گرایان لبنانی برقرار می‌سازد.

پیوستن هیئت احرار الشام  به داعش

داعش در لبنان، ابتدا طرفدارانی نداشت و بيشتر افرادی که تفکر افراطی داشتند، به القاعده وابسته بودند که پس از اعلام موجودیت در سوریه، به هیئت احرار الشام معروف شد. آنان اخیرا به این فرقه تندرو پیوستند؛ یعنی پس از تغییر و تحول در تفکرات افراط  گرایان و موضعی که در مورد جنگ سوریه وجود داشت.

دلایل حضور و عدم توفیق داعش در لبنان

درباره حضور دلایل حضور و عدم توفیق داعش در لبنان می‌توان در کلام خلاصه گفت که لبنان مرکز اصلی مقاومت است. از سوی دیگر، دولت و جامعه سیاسی لبنان اگرچه در اثر دخالت کشورهای منطقه و فرامنطقه، از تشتت، نفاق و واگرایی در رنج است؛ اما در قبال دشمن تروریستی داعش، همه نیروهای سیاسی و نظامی لبنان یک رویکرد مشترک دارند. ارتش لبنان با حمایت‌های وسیع حزب الله مانع از توسعه دامنه فعالیت‌های داعش به این کشور شده است.

 عدم پیشروی داعش در لبنان به نسبت عراق

ارتش لبنان با حمایت‌های وسیع حزب الله مانع از توسعه دامنه فعالیت‌های داعش به این کشور شده و از عراقی شدن وضعیت سیاست و امنیتی لبنان پیشگیری کرده است. در واقع، این عمده‌ترین تفاوتی است که لبنان با عراق دارد. در عراق، واگرایی، فتنه فرقه‌ای، عطش جدایی‌طلبی و طایفه‌گرایی بنیان‌برانداز سبب شد تا با تضعیف حکومت مرکزی و همیاری قدرت‌های منطقه و فرامنطقه، این فرقه توانست به سرعت پیشروی کند؛ اما در لبنان، با وجود آنکه تغییری در قدرت‌های حامی این فرقه پدید نیامده، به نظر می‌رسد تنها همگرایی سیاسی، اجتماعی و نظامی کافی بوده است تا تلاش داعش برای نفوذ به آن کشور، ناکام بماند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان