داود فیرحی⁩ – استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بر اثر کرونا درگذشت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۲۱

درگذشت استاد فقید و برجسته اندیشه سیاسی

داود فیرحی⁩  استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه اندیشه سیاسی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. این استاد فرهیخته مدتی عضو گروه سیاسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی بود و در نخستین جشنواره‌ی ملی نقد متون نیز به عنوان استاد برگزیده علوم سیاسی انتخاب و معرفی شده بود.

استادیار دانشگاه مفید قم از همکاران دکتر فیرحی در نشست خبری با اعلام درگذشت این استاد اندیشه سیاسی در اسلام دانشگاه تهران اظهارداشت: دکتر فیرحی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان لاله تهران در بخش آی سی یو بستری بود که صبح امروز به دلیل وخیم تر شدن بیماری به دیار حق شتافت.

این استاد دانشگاه در وضعیت ریوی بسیار وخیم ناشی از ابتلا به کرونا اوایل آبان در بیمارستان بستری شد و به همین دلیل در بدو مراجعه درگیری ریوی بیش از ۸۰ درصد داشت.

درباره دکتر داود ⁧فیرحی

دکتر داود فیرحی متولد سال ۱۳۴۳ در زنجان بود. وی علوم دینی را تا پایان مقدمات در مدرسه علمیه این شهرستان گذراند و سپس سطح و خارج فقه و اصول را از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۰ در حوزه علمیه قم آموخت.

داود فیرحی⁩ – استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بر اثر کرونا درگذشت

وی همزمان از سال ۱۳۶۶ در دانشگاه تهران در رشته کارشناسی علوم سیاسی قبول شد و این رشته را تا مقطع دکتری علوم سیاسی با گرایش اندیشه سیاسی از همین دانشگاه ادامه داد و رساله دکتری خود را با عنوان «دانش، قدرت و مشروعیت در اسلام» در سال ۷۸ اخذ کرد.

این رساله که با الهام از روش شناسی فوکو و هرمنوتیک گادامر تنظیم شده است به بررسی مناسبات قدرت و دانش در دوره میانه اسلام پرداخته و چگونگی زایش دانش سیاسی دوره میانه را کاوش می کند.

پیش از این دکتر فیرحی در دوره کارشناسی ارشد هم رساله  «اندیشه سیاسی شیعه در دوره قاجاریه» را نوشت. این رساله به اندیشه سیاسی فقیهان مشهور شیعه در دوره قاجار اختصاص دارد. و کوشش می کند مهم ترین مکاتب فقهی-سیاسی شیعه را که در دورة قاجاریه بسط یافته و حضور خود را کماکان در تحولات مشروطه(۱۲۸۴/۱۹۰۵) و انقلاب اسلامی (۱۳۵۷/۱۹۷۹) به بعد در ایران، حفظ کرده است، تحقیق کند.

کتاب های داود فیرحی⁩

از دکتر فیرحی تاکنون کتاب های «قدرت، دانش و مشروعیت در اسلام»، چاپ چهارم(تهران : نشر نی)، ۱۳۸۴، «نظام سیاسی و دولت در اسلام»، چاپ سوم، (تهران : سمت، ۱۳۸۴)، «تاریخ تحول دولت در اسلام»، در دست انتشار تدوین یا منتشر شده است و نیز۳۰ مقاله از وی هم در حوزه اندیشه سیاسی اسلام در مجلات و کنفرانس های علمی به چاپ رسیده است.

دروس تدریسی دکتر فیرحی

وی از سال ۱۳۷۸ عضو هیأت علمی و دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و دروس «اندیشه سیاسی در ایران معاصر» و «اندیشه سیاسی در اسلام معاصر» در دوره دکتری، «فقه سیاسی» و «افکار سیاسی در ایران و اسلام» و «بنیاد گرایی و رادیکالیسم اسلامی معاصر» در دوره کارشناسی ارشد و «نظام سیاسی و دولت در اسلام»، «تاریخ تحول دولت در جهان اسلام» و «مبانی اندیشه های سیاسی در اسلام» در دوره کارشناسی. را تدریس‌ کرد. راهنمایی رساله های متعدد دکتری و کارشناسی ارشد درباره اندیشه سیاسی اسلامی از دیگر فعالیت های دکتر فیرحی است.

تا همیشه به یادتان خواهیم بود استاد…

رفتن داود فیرحی تنها به معنای غیبت یک تن از بیشمار پژوهشگران اندیشه سیاسی نیست؛ با مرگ وی نواندیشان حوزوی یکی از مهم ترین شخصیت های فکری مولد خود را در برهه حساس تاریخی کنونی از دست دادند که بیش از هر زمان دیگری به وجودش نیاز داشتند. شخصیتی که امید داشت شاید بتوان در زمانه چرخش جدید تاریخی که در افق ما در حال نمایان شدن است، این چرخش را در پیوند میان حوزه و دانشگاه به سرانجام رساند.

ما شاگردان کوچک ایشان با ناباوری هر چه تمام تر بر این مصیبت عزاداری خواهیم کرد. دکتر فیرحی برای ما همچون یک پدر، یک معلم و یک دوست بود. تا همیشه به یادتان خواهیم بود استاد…

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان