درآمد خانوار در مصرف انرژي

  • توسط نقشبندی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۴

 درآمد خانوار در مصرف انرژي

درآمد خانوار در مصرف انرژي نقش بسزایی دارد.،انرژی که  یک جايگاه ويژه  در رشد و توسعه اقتصادي  دارد . در حالی است که انرژي به عنوان نيروي محركه هر فعاليت توليدی ، به عنوان برآيند كليه فعاليتهاي اقتصادي يك جامعه محسوب می شود،
هم اکنون انرژي به عنوان عامل اصلی در توليد كالاهاي مورد نياز و فراهم کردن  شرايط مناسب زندگي به طور گسترده مورد استفاده قرار مي گيرد.

وابستگی زندگی بشر به انرژی

علت اینکه انرژی به عنوان عامل موثر در در رشد و توسعه اقتصادي محسوب می شود  ، وجود مساله وابستگي روز افزون زندگي بشر به انرژي است.
در نتیجه رابطه بين مصرف انرژي و رشد اقتصادي از اهميت بخصوصی  برخوردار است. از نظر مكاتب مختلف اقتصادي ، عوامل موثر بر رشد اقتصادي كه در توابع رشد در نظر گرفته مي شوند، شامل :سرمايه و نيروي كار، اعم از متخصص و غير متخصص است. در الگوهاي جديد رشد عامل انرژي هم ذکر شده است.

اهمیت انرژی در مدل های مختلف

اهميت انرژی در مدل هاي مختلف يكسان نيست . به عنوان مثال برنت و وود در مطالعه اي كه در سال ۱۹۷۹ انجام دادند ااین طور برداشت کردند كه در تابع توليد كل ، مصرف انرژي يك عامل توليد مي باشد كه با رشد اقتصادي قابل مجزا نیست و این دو عامل ارتباطی جدا نشدنی با یکدیگر دارند.

انرژي يكي از شاخصهاي كلان اقتصادي

مصرف و مصرف كننده نقش مهمي در روابط اقتصادي دارند. زیرا انرژي يكي از شاخصهاي كلان اقتصادي است كه ساير زنجيره هاي اقتصاد از جمله تامين ،توليد ، مبادله و توزيع تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

عوامل موثر بر سطح مصرف

عوامل مهم و موثر بر سطح مصرف و به وجود آمدن چارچوب الگوي  مصرف در جامعه را مي توان از ابعاد مختلفي مورد بررسي قرار داد ،بخش مهمی از اين عوامل اساسيمربوط به درآمد خانوارها است

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان