دریاچه نمک قم – جلبک ها دریاچه نمک را سرخ کردند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۳۱
دریاچه نمک قم - جلبک ها دریاچه نمک را سرخ کردند

دریاچه سرخ رنگ

سرخ شدن دریاچه نمک قم پدیده زیبا و جالبی است که این روزها رخ داده است. البته این اتفاق هرساله رخ می دهد و این دریاچه نمک و یا دریاچه هایی مثل مهارلو قرمز رنگ می شوند. این پدیده به دلیل شوری آب این نواحی و البته افزایش دما اتفاق می افتد. از این پدیده به عنوان یکی از زیباترین رویدادهای طبیعت در جهان یاد می شود.

دریاچه نمک قم - جلبک ها دریاچه نمک را سرخ کردند

دریاچه نمک قم – جلبک ها دریاچه نمک را سرخ کردند

دریاچه نمک قم

این مکان زیبا بین سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار دارد و گاها آن را با حوض سلطان اشتباه می گیرند. وجه تسمیه انتخاب نام این دریاچه هم شوری زیاد آب آن است. مقدار نمک در آب به قدری زیاد است که در فصل تابستان قطعات نمک روی آب شناور می شوند. به طور کلی شکل ظاهری شبیه به یک مثلث دارد و وسعتی برابر ۳۰۰۰ کیلومتر مربع را دربر گرفته است.

این روزها که این دریاچه با افزایش جلبک ها قرمز رنگ شده است، عکس های زیبایی از این پدیده در فضای مجازی دست به دست می شود.

جزیره سرگردان

در سمت جنوبی و در حدود ۱۵ کیلومتر یان دریاچه جزیره زیبایی معروف به جزیره سرگردان قرار دارد. این جزیره ازسنگ های آتش فشانی تشکیل شده و هیچ گونه گیاهی روی آن وجود ندارد. از بلندای این جزیره که ارتفاع بلندترین بخش آن ۷۰۷ متر از سطح دریاست، نمای زیبایی از دریاچه نمک قم دیده می شود که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. از دور که به این جزیره نگاه کنید، منظره‌ای مانند کشتی سرگردانی در دریای بیکران کویر پدید می‌آورد. به همین دلیل نام سرگردان برایش انتخاب شده است.

اگر قصد بازدید از دریاچه زیبای نمک را دارید به خاطر داشته باشید که زمین های اطراف آن به شدت باتلاقی است. حتما با افراد آشنا با محل به این منطقه سفر کنید تا دچار دردسر نشوید. البته ذکر این نکته نیز لازم است که بهتر است منتظر روزهایی باشیم تا کرونا به مرحله مهار برسد؛ تا با خیالی آسوده و وجدانی راحت دل به جاده بزنیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 + 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان