دستکاری رویا – ساخت دستگاهی که رویای انسان را دستکاری می کند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۱
دستکاری رویا - ساخت دستگاهی که رویای انسان را دستکاری می کند

نفوذ به مرحله اول خواب

اگر فیلم «تلقین» را دیده باشید می دانید که داستان جالب آن در مورد نفوذ به خواب افراد و دستکاری رویا بود. حالا می خواهیم از ساخت دستگاهی در واقعیت خبر دهیم که به مرحله اول خواب افراد نفوذ کرده و رویای آنان را دستکاری می نماید. این دستگاه به فرد دستور می دهد موارد معینی را به خاطر بیاورد. دانشمندان با این روش قادر خواهند بود وارد رویای شخص گردند. البته هنوز رسیدن به چیزی که در فیلم تلقین دیده ایم دور از دسترس است؛ اما طی تحقیقات ثابت شده کنترل خواب می تواند به واقعیت بپیوندد.

دستکاری رویا - ساخت دستگاهی که رویای انسان را دستکاری می کند

دستکاری رویا – ساخت دستگاهی که رویای انسان را دستکاری می کند

دستگاه دورمیو

دانشمندان دانشگاه MIT نوعی دستگاه پوشیدنی برای این امر طراحی کرده اند که نام آن دورمیو (Dormio) است. دورمیو به عقیده طراحان خود قادر است کاشت خواب هدفمند را در اولین مرحله خواب انجام دهد. ذهن در این مرحله توهمی، انعطاف پذیر و سست است. در این مرحله کنترل فرد روی ذهن در نوسان است و او احساسی مثل شناور شدن بدن را تجربه می کند. دورمیو از روش ادیسون برای ورود به حالت نیمه خودآگاه الهام گرفته شده است. ادیسون با گوی های کوچکی از فلز در دست چرت‌هایی کوتاه در طول روز می زد. او به صورت عمدی وارد حالت گذار از هوشیاری به خواب یا هیپناگوژیا می شد. در رویاهایی که می دید اغلب موفق می شد مشکلاتش را حل نماید. ادیسون پس از مدت کمی به خواب کامل فرو می‌رفت اما گوی‌ها از دستش رها شده و با صدای افتادن آنها ‌بیدار می‌شد.

دستکاری رویا به روش فیلم تلقین

دورمیو نمونه‌ مدرن‌تر گوی‌های ادیسون است. در این سیستم فرد دستکشی را به دست می‌کند تا سیگنال‌های زیستی از طریق تغییر در انقباض ماهیچه انگشت، ضربان قلب و رسانایی پوست ردیابی شوند. این سیگنال ها مراحل خواب را تعیین می کنند. دستگاه شروع به پخش صدایی می‌کند که مانع به خواب رفتن کامل فرد شده و در عین حال او را بیدار هم نمی‌کند. این روش به طرز عجیبی آنچه در فیلم Inception نولان دیدیم را یادآوری می کند.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 23 =


اخبار

سینما و هنر

جهان