دماوند – دو پلاک در ملار دماوند به نام منابع طبیعی سنددار شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۰۸

کل اراضی قله دماوند به نام دولت سنددارشد

دماوند و وقف اراضی آن این روزها با تایید و تکذیب های آن بر سر زبان ها افتاده است. محمد درویش، فعال محیط‌زیستی، ساعت ۰۰:۳۰بامداد امروز اعلام کردکه وقف دو پلاک در منطقه ملار در دماوند، باطل شده و این دو پلاک به نام منابع طبیعی زده‌شده‌اند. معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم گفته است: «با تلاش شبانه روزی یک تیم ویژه، سند مالکیت اراضی آخرین یال قله دماوند که همان یال جنوب شرقی است  به نام دولت صادر شد».

وی همچنین گفت کل اراضی قله دماوند به نام دولت سنددارشد وحتی یک سانتیمتر از اراضی این منطقه وقف نیست. این مقام رسمی گفته است: «در آن قسمت مورد اختلاف پلاکهای ثبتی ۶۸ و ۶۹ نیز موضوع در دست بررسی است و قطعا با حکم قضایی حفظ خواهد شد»

سند به چند روستا در مراتع مربوط است

وقف دو پلاک در ملار دماوند به نام منابع طبیعی سنددار شد

سازمان اوقاف، وقف یک پلاک از کوه دماوند را تکذیب کرد و گفت این سند به چند روستا در مراتع مربوط است. پیگیری‌های نشان می‌دهد بخشی از میراث طبیعی ملی دماوند در این موقوفه قرار گرفته است.

تکذیبیه‌ها و بیانیه‌ها همچنان وجود دارد و مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها هم گفته حتی اگر عرصه وقف‌شده مرتع باشد، مشمول تعریف ماده یک قانون ملی‌شدن جنگل‌های کشور می‌شود و باید به دولت بازگردد. همزمان معاون سازمان محیط‌زیست هم اعلام کرده است که دراین‌باره نامه‌ای به رئیس قوه‌قضائیه خواهد فرستاد.

صدور سند وقفی برای دماوند

قله دماوند مهم‌ترین اثر ملی طبیعی و جزو مناطق حفاظت شده سازمان محیط‌زیست است که در سال ۸۷ به‌عنوان نخستین میراث ملی طبیعی ایران به ثبت رسید. بعد از وقف جنگل برای بخشی از قله دماوند به‌عنوان مهم‌ترین اثر ملی طبیعی سند وقفی صادر شد. محسن موسوی ، رئیس اداره کل منابع طبیعی مازندران  ثبت سند تک برگ برای دماوند ، را نمادین اعلام کرد.در آخرین جلسه شورای‌عالی قضایی، رئیس سازمان ثبت اسناد خبر از ثبت سند برای قله دماوند و ۱۸ هزار هکتار اراضی کوهپایه‌ای آن داد، اما پیگیری‌های  حاکی از آن است که ظاهرا سازمان اوقاف برای یک پلاک از ۱۱ پلاک ثبتی (از دامنه تا قله دماوند) سند وقفی گرفته است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در آن جلسه با اشاره به اینکه قرار است برای ۷۴میلیون هکتار اراضی ملی سند کاداستری در سال‌جاری صادر شود اعلام کرد که این سازمان برای جلوگیری از تعرض به این اراضی آن را در اختیار سازمان منابع طبیعی قرار داده است. این در حالی است که به گفته محمد نژاد رجبعلی‌بیشه رئیس اداره ممیزی و حدنگاری اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران (ساری) همه اراضی این اثر ملی طبیعی در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار نگرفته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان