دو طرح مجلس نمایندگان آمریکا – محدود کردن اختیارات دونالد ترامپ

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۱۲

محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهوری ایالات متحده

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت اعضای آن را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند دو طرح را جهت محدود کردن اختیارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده برای حمله نظامی علیه ایران به تصویب رساند.

این دو طرح مجلس نمایندگان آمریکا در پی افزایش تنش بین تهران و واشنگتن پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در حمله پهپادی ارتش آمریکا ارائه شده بود. ایران در پاسخ  به کشته شدن قاسم سلیمانی دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق را مورد هدف موشکی قرار داد.

دو طرح مجلس نمایندگان آمریکا

طبق گزارش‌های رسیده یکی از این دو طرح، هرگونه استفاده از وجوه فدرال برای نیروهای نظامی در تهاجم احتمالی علیه ایران را بدون تصویب کنگره منع خواهد کرد. طرح دوم مجلس نمایندگان آمریکا نیز مجوز جنگی سال ۲۰۰۲ را که برای اقدام نظامی برای سرنگونی صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق مورد استفاده قرار گرفت، ملغی اعلام کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا – محدود کردن دونالد ترامپ

از منظر تحلیل‌گران، این طرح مسبب جریاناتی شده است که از سال ۲۰۰۲ تا زمان کنونی، رئیس جمهوری‌های آمریکا را از این اختیار برخوردار کرده است که علیه دشمنان جدید وارد جنگ شوند.

طرح اول با ۲۲۸ رای موافق در برابر ۱۷۵ رای مخالف  به تصویب رسید. اکثر دموکرات‌ها به این طرح رای مثبت و اغلب جمهوریخواهان به آن رای منفی دادند.

روخانا، عضو دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت کالیفرنیا   در مورد رای‌گیری این طرح در  نشست خبری گفته بود: «واقعیت این است که کنگره باید از قدرت خود در جلوگیری از تامین منابع مالی(اقدام نظامی علیه ایران) استفاده کند»

وی در ادامه بیانات خویش افزود: «ما باید این را به وضوح اعلام کنیم که کنگره حتی اجازه پرداخت حتی ۱۰ سنت هم برای جنگ تهاجمی با ایران نخواهد داد.»

این اقدامات در حالی صورت گرفته است که دونالد ترامپ هشدار داده است این دو طرح را بدون هیچگونه تردیدی وتو خواهد کرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان