دیدگاه کارول، نقد چند مقوله ای

  • توسط نقشبندی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۳
  • ۵۷ بازدید

دیدگاه کارول، نقد چند مقوله ای

دیدگاه کارول، نقد چند مقوله ای است. دقیقاً مغایر با همچین نگاهی است، اسم رویکرد کارول اصطلاحاً (plural category aproch) یا نقد چند مقوله ­ای است.

کرول در این روش نقد بیان می­کند:  درست است که ملاک­ هایی کلی برای نقد هنری پیدا نمی­شود ولی در دل هر مقوله یا کتگوری یا موومِنت یا جنبش یا به تعبیر بقیه سنت زیبایی­شناختی خاص، یک سری ملاک­ های جزئی وجود دارد. مثلاً می­شود گفت: اگر می­خواهید در حیطه­ ی رئالیست اثری خلق کنید، هر اثر رئالیستی باید یک ساختار یا پی­رنگ تنیده و منسجم داشته­ باشد.

یا اگر می­خواهید غزل بگویید، هر غزلی باید وزن داشته باشد. آنوقت این گذاره­ای که هر دارد یک گذاره­ی جهان شمول نیست ولی در مورد یک مقوله­ ی خاص، صدق می­کند.

رویکرد کارول

این نوع رویکرد، در مقابل رویکردهای غالبی است که مدام بر تفسیر تأکید دارند. نکته­ی دیگری که باید به آن اشاره شود این است که، این رویکرد، عمیقاً یک رویکرد اینتنشنالیستی(Intentionalist)است، اما به چه معنا؟! می­دانیم رولان بارت نظریه پرداز ساخت­گرای فرانسوی و تئوری معروفش که «مرگ مؤلف» است،

در واقع این بود که مؤلف مرده است و ما هیچ راهی به سوی فهم نیت مؤلف نداریم. شما فقط با یک چیز سروکار دارید و آن­هم  عبارت است از اثر هنری. واقعیت این است که با تحقیق بیشتر میشود فهمید که این نظریه­ ی ضد نیت باور، نظریه ­ای که به مرگ مؤلف معتقد است، نظریه ­ای نادرست است. ما در زندگی روزمره می­توانیم ذهن آدم ­ها را بخوانیم. روانشناسی تکاملی به ما این قابلیت را می­دهد که من بتوانم حدس بزنم در ذهن طرف مقابلم چه می­گذرد. بنابراین اینکه نیت مؤلف یا ذهن مؤلف یک جعبه ­ی سیاه است که هیچ­کس به آن دسترسی ندارد چندان درست نمی ­نماید

مغالطه ی مغالطه ی قصدی

گر می­خواهید ادله­ ی طرفداران ضد نیت باوری ستیزی را بیشتر ببینید به مقاله­ی مغالطه­ ی مغالطه­ ی قصدی  نوشته­ ی کاوه بهبهانی که به تفسیر تک تک دلایل این طرفداران بیان شده و پاسخ­داده شده است و به اینکه چرا می شود نگاهی دیگر به جز آن نگاه رایج، مرگ مؤلف داشت، پرداخته است، مراجعه کنید.  

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان