ذهنیت در پژوهش – برنامه ریزی و اجرای پژوهش با ذهنیت انتشار آن

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۰

ذهنیت در پژوهش

ذهنیت در پژوهش باید به گونه ای باشد که منجر به نشر آن شود. اغلب پروژه ها با قصد نگارش مقاله به عنوان برونداد یک اثر پژوهشی و یا دست کم با احتمال آن آغاز می شود. در چنین شرایطی، پژوهش باید با ذهنیت انتشار آن برنامه‌ریزی و اجرا شود.

یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای مقاله علمی درج جزئیات کافی است تا خواننده بتواند دلایل و استدلال‌های ارائه شده را دنبال نموده و نتیجه نهایی را تأیید نماید.

افزون بر این، پژوهشگران مقاله منتشر شده باید بتواند از مقاله خود در برابر انتقاد دفاع نمایند و به همین دلیل باید داده‌های خام استفاده شده و جزئیات مهم مرتبط با فرآیند تجربی را جهت بررسی و داوری در اختیار دیگران قرار دهند.ذهنیت در مقاله نویسی

ذهنیت در پژوهش باید انتشار باشد

قبل از هر چیزی، دستیابی به این هدف نیازمند ثبت سوابق آزمایشگاهی است. به صورت کلاسیک این همان “دفترچه یادداشت آزمایشگاه” است که در راستای همین هدف تهیه می‌شود، اما امروزه دفترچه گردش مجازی برای سازماندهی به اسناد دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اینکه بدانید برای نگارش مقاله از چه نظر به این اسناد و سوابق نیاز دارید، بهتر می‌توانید آنها را ذخیره کنید. به عنوان مثال با بررسی آنچه که در بخش روش شناسی مقاله مورد نیاز است، متوجه می‌شوید که برای آسان‌تر شدن فرآیند نگارش بخش روش‌شناسی، نگهداری اسناد و سوابق بسیار کمک‌کننده است.

داده‌های خام معمولاً قبل از ورود به مقاله نهایی مورد تغییر، تغییر ساختار، فیلتر، خلاصه سازی و ترسیم نمودار قرار می گیرند. بنابراین لازم است در هر یک از مراحل مختلف داده‌ها بایگانی شوند. اگر تصویر نمودار تنها چیزی است که از داده‌های اصلی باقی مانده است، انتشار نمودار چندان شایسته نیست.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان