رئالیسم – واقع گرایی در ادب و هنر و انواع آن

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۰۹

تعاریفی برای رئالیسم

رئالیسم: موپاسان برای رئالیسم این تعریف را می آورد: ” کشف و ارائه آنچه انسان معاصر واقعا هست. “. نبوغ نویسنده رئالیست در خیالبافی و آفریدن نیست،بلکه در مشاهده و دیدن است. شانفلوری درسال ۱۸۷۲ رئالیسم را چنین تعریف می کند: «انسان امروز،در تمدن جدید.». واقع گرايي يا رئاليسم در عرصه هنر و ادب به دو معناي عام وخاص به كار رفته است. به معناي عام به هر گونه هنر و ادب وفادار به واقعيت،‌ واقع گرايي مي گويند. واقع گرايي به معناي خاص، مكتبي است كه بعد از رمانتيسم اواسط قرن نوزدهم حدود سال هاي ۱۸۳۰ درفرانسه به وجود آمد و از آنجا به ديگر كشورها راه يافت. نام رئاليسم و قواعد مكتب آن را نخست شانفلوري در اولين نوشته هاي خود در تاريخ ۱۸۴۳ به ميان آورد. رئاليسم، يعني نشان دادن زندگي روزگار خود آنچنان كه هست. به عبارت ديگر «كشف و ارائه آنچه انسان معاصر واقعاً هست».

آغاز و منشا رئالیسم

درقرن  نوزدهم با قيام بالزاك و استاندال و نويسندگان ديگر نظير فلوبر و تولستوي،‌ مكتب رمانتيسم رخت بربست و رئاليسم به مهمترين جريان ادبي در قرن نوزدهم بدل شد. رئاليسم جست و جو و بيان كيفيت هاي واقعي هر چيز و رابطه هاي دروني ميان پديده اي با پديده هاي ديگر است كه بر اطلاع دهندگي و افشاگري اصرار مي ورزد. رئالیسم مبنای داستان را بر قوانین طبیعت و اجتماع پایه می گذارد. ریشه سرنوشت انسان را در شرایط محیطی و ویژگی های فردی می جوید. انسان را به عنوان موجودی اجتماعی تصویر می کند و به مطالعه بعد اجتماعی و تاریخی انسان می پردازد. تيبوده، منتقد و فيلسوف فرانسوي،‌ رمان رئاليستي را فرو نشستن يك هيجان مي خواند.

اهداف نویسنده رئالیست

نویسنده رئالیست سعی بر آن دارد که تجربه ای واقعی به خواننده منتقل شود و به این منظور به توصیف دقیق جزئیات ،آدم ها و رفتار ها می پردازد. بنابراین در رئالیسم توصيف ها وتشريح ها به صورتي با وقايع و پديده ها مرتبط است و به عنوان نشانه هاي مرئي و واقعيتي باطني و دروني مطرح مي شود، نه به عنوان آرايش و زينت كلام نه به عنوان توصيف به خاطر توصيف در حالي كه رمانتيك ها به تزيين و آرايش و زرق و برق آثار بيشتر علاقه داشتند. نویسنده رئاليست از توصيف صحنه ها چنين قصدي ندارد، بلکه صحنه را بدین قصد تشریح می کند که خواننده از شناختن آن صحنه ها بیشتر با قهرمانان و وضع روحی آنها آشنا شود.

انواع رئالیسم

رئاليسم روانشناختي، رئاليسم جادويي، رئاليسم انتقادي، رئاليسم نو … از افسام مختلف رئالیسم به شمار می روند.

رئالیسم جادویی  چیست

رئاليسم جادويي شاخه اي است از مكتب رئاليسم و مكتب ادبي مستقلي شمرده نمي شود. خاستگاه رئالیسم جادویی کشورهای آمریکای لاتین و جهان سوم است. نویسنده رئالیست جادویی می کوشد در عین طرح مسائل تاریخی، سیاسی و اجتماعی سرزمین خود،افسانه ها،عقاید و باورهای قومی آن را بازسازی کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان