رابطه ایران و مصر در دوران محمد مرسی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۲۳

رابطه ایران و مصر در دوران محمد مرسی

در رابطه ایران و مصر مهم ترین تحول سقوط حسنی مبارک در مصر و روی کار آمدن دولت اخوانی و اسلام گرا مرسی بود.  رابطه ایران و مصر در دوران محمد مرسی و  در واقع  بعد از پیروزی انقلاب مردم مصر و سپس واگذاری قدرت به محمد مرسی امید می‌رفت  که بهبود یافته  و روابط دیپلماتیک از سر گرفته شود.

محمد مرسی در مورد  برقراری رابطه با ایران به بهبود روابط  تاکید داشت چرا که روابط ایران و مصر در دوران حاکمیت سه دهه‌ای حسنی مبارک، رئیس مخلوع مصر دچار بحران و مشکل شد. اما وی معتقد بود در این دوره کل روابط به ویژه روابط دیپلماتیک و استراتژیک با ایران و تمام کشورهای اسلامی در سراسر جهان باید دوباره از سرگرفته شود..

به اعتقاد مرسی، درمورد سیاست خارجی  و  روابط خارجی  مصر پس از انقلاب ۲۰۱۱ باید به طورکلی تجدید نظر کرد.

دیدگاه مرسی و  سناریوی حمله نظامی به ایران

مرسی احتمال اجرای سناریوی حمله نظامی به ایران و سوریه توسط آمریکا، انگلیس و اسرائیل را با توجه به شرایط حساسی که منطقه با آن مواجه است را بعید دانست و تاکید داشت که ایران کشور قدرتمندی است که در برابر این اقدامات دست بسته نخواهد بود و همین موجب می‌شود تا غرب در عملی کردن این سناریو تامل بسیار داشته باشد.

مرسی با بیان اینکه خواهان روابط گسترده و متمایزی با ایران بود، خواهان روابط گسترده با ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز بود.

مرسی و مسئله اسرائیل

با روی کارآمدن مرسی، مصر سیاست‌های ضدصهیونیستی ظهور نکرد بلکه مرسی خواهان تقویت روابط تل آویو – قاهره در طول مدت ریاست جمهوری خود شد. ابتدا مرسی پایبندی کامل خود را به پیمان کمپ دیوید اعلام کرد و تلاشی در جهت تعدیل آن انجام نداد.

و در ادامه  از پرتاب موشکهای حماس به اراضی اشغالی جلوگیری به عمل آورد. مهمترین مسئله هم تقویت اختلافات میان شیعیان و اهل سنت در خاورمیانه با حمله به محور مقاومت در منطقه بود.

 سیاست مرسی و مسئله سوریه

مسئله سوریه نیز یکی دیگر از عوامل زمینه ساز اختلاف میان ایران و مصر بود. زیرا مرسی به صراحت اعلام کرد که زمان مرگ حکومت بشار اسد در سوریه فرا رسیده و او باید از قدرت کنار برود و این در حالی است که ایران از دولت فعلی سوریه به عنوان متحد اصلی خود در منطقه حمایت می کند.

رابطه اخوان المسلمین و حماس

رابطه اخوان المسلمین و حماس هم یکی از مسائل تاثیر گذار در روابط ایران و مصر بود. در حقیقت  شکافی که بین جنبش حماس و دولت سوریه دیده می‌شود به آغاز جنبش های مردمی در کشورهای عربی باز می‌گردد.

جنبش حماس  تحولات  ۲۰۱۱ را به عنوان عمق استراتژیک خود ارزیابی کرد و تلاش کرد که از این فرصت برای تقویت قدرت خود و بازسازی وضعیت خود در منطقه استفاده کند.

دولت مرسی با اعتراضات عمومی و دخالت ارتش سقوط کرد و رابطه مصر و حماس مجددا دچار تحول شد. اما مساله سوریه سوء تفاهمی را ایجاد کرده که هنوز هم وجود دارد و می تواند کماکان به برخی از اختلاف نظر ها دامن زند

اما این امر موجب نمی شود که منافع مشترک بین ایران و حماس فراموش گردد. هرچند اگر مسائل سوریه حل گردد چالش بین ایران و حماس کاهش می‌یابد ولی اکنون هم که مساله سوریه حل نشده است، با وقوع مشکلاتی برای انقلاب مصر به نظر می رسد نوع زمینه فراهم شده تا حماس احساس نیاز بیشتری به همکاری با ایران داشته باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان