رابطه خوش بینی با طول عمر

  • توسط زینب رحیمی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۶

رابطه خوش بینی با طول عمر

اگر خوش بین باشیم تابیشتر عمر کنیم به معنای این است که نیمه پر لیوان را ببینیم. بنابراین رابطه خوش بینی با طول عمر ، رابطه ای مستقیم است. در یک مطالعه نشان داده شد که افردی که نیمه پر لیوان را میبینند و جز افراد خوش بین هستند عمر طولانی تری میکنند و تا ۸۵ سالگی ممکن است شانس زنده بودن داشته باشند. متخصصان بیان کردند که اگر افراد دید مثبتی داشته باشند بهتر می توانند با استرس کنار بیایند. که اینامر باعث افزایش سلامت جسمانی آن ها می شود .

این افراد باور دارند که به همه اهداف و آرزوهای خود میرسند بنابراین برنامه ریزی های هدفمند دارند. به ورزش و تغذیه خود اهمیت بیشتری می دهند. تعدادی از متخصصان دانشگاه بوستون در طی بررسی بین حدود ۷۰ هزار زن در رنج سنی ۵۸ تا ۶۸ در ده سال، و ۱۵۰۰ مرد در سنین ۴۱ تا ۹۰ سال در سی سال، از طریق پرسشنامه هایی دیدگاه های این افراد را نسبت به زندگی، تحت بررسی قرار دادند.

نتایج مطالعه

در این بررسی مشخص شد که اقراد خوش بین ۱۱ تا ۱۵ درصد عمر طولانی تری دارند و شانس بیشتری برای رسیدن به تولد ۸۵ سالگی دارند. در این میان مشخص شد که زنان درصد خوش بینی بیشتری نسبت به مردان دارند . و رابطه خوش بینی با طول عمر را بیشتر مشهود میکند .افراد خوش بین کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ و افسردگی قرار دارند. اما باز اگر این دو فاکتور را داشته باشند از طول عمر بیشتری برخوردار هستند.

خوش بینی یکی از سرمایه های روانی و اجتماعی است که باعث بالا رفتن پتانسیل برای افزایش طول عمر انسان دارد.خوش بینی را می توان آموزش داد. در مطالعه متخصصان دانشگاه سوربون، نشان داد که این مطالعه برای افراد مسن امید بخش خواهد بود. تمرین هایی مثل نویسندگی، فعالیت های هنری، مراقبه و رفتار درمانی باعث به وجود آمدن دید مثبت به زندگی می شود. در نهایت نتیجه این مطالعه باعث شد یک تعریف از خوش بینی ارائه دهند: “این عقیده که آینده خوشایند خواهد بود، زیرا می‌توان نتایج مهم را کنترل کرد.”

 افراد بد بین

افراد بد بین به مسائل با این دیدگاه نگاه میکنند که مشکلات همیشه وجود دارد. و این باعث منعکس شدن کاستی ها در فرد می شود. و احساس ناامیدی را منجر می شود. متخصصان بین می کنند افراد خوش بین مشکلات و موقعیت های منفی را به عنوان چالش در نظر می گیرند نه تهدید. بنابراین راحتتر بااسترس مقابله می کنند. بر اساس نتایج مطالعه، مردان خوش بین لاغرتر هستند و تمایل بیشتری به ورزش دارند و کمتر به مصرف الکل و دخانیات روی می اورند. روزنامه دیلی میل بیان کرده است. تحقیقات بیشتری باید در مورد دلایل اهمیت خوش بینی انجام شود.زیرا خوش بینی تاثسر بسیاری بر سلامت جسم و روان دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان