رانا پلاس – افزایش قیمت دومین محصول ملی ایران خودرو

 • توسط اعرابی
 • ۱۳۹۹-۰۷-۰۶

افزایش ۵۰ میلیونی قیمت دومین محصول ایران خودرو

رانا پلاس بر اساس پلتفرم خودروی ۲۰۶ صندوق دار از سال ۹۱ وارد بازار کشور شد و ایران خودرو از زمستان سال گذشته در تلاش بود تا نسخه پلاس آن را عرضه شد.  ورود این خودرو به بازرا تاکنون بارها به تاخیر افتاده است و پس از معرفی مشخصات اولیه در ماه های گذشته، در حال حاضر شاهد اعلام قیمت ۱۴۴٫۸ میلیون تومانی برای رانا پلاس هستیم، این در حالی است که چند ماه قبل مدیران ایران خودرو در طی اولین مراسم قرعه کشی از قیمت ۹۳ میلیون تومانی برای رانا پلاس خبر داده بودند.

رانا پلاس از نظر فنی به پیشرانه تی یو ۵ با استاندارد آلایندگی یورو ۵ با فرمان برقی مجهز شده و برخلاف رانا معمولی به عایق های صوتی مجهز است تا از نفوذ صدا به کابین خودرو جلوگیری شود، این درحالی است که نمونه اولیه رانا به عنوان یک خودرو ارزان سازی شده براساس پژو ۲۰۶ فاقد این عایق ها بود  کیفیت پلاستیک مورد استفاده برای تولید داشبورد رانا پلاس نیز بهبود یافته و بر روی فرمان امکاناتی نظیر کروز کنترل اضافه شده است.

سیدعلی قاضوی، مدیر پروژه خودروی رانا پلاس، در خصوص مشخصات دنا پلاس میگوید: «عمده تغییرات صورت گرفته در این خودرو مربوط به تزیینات داخلی است. در این محصول، گرین (دانه بندی یا همان بافت سطح داشبورد) و پنل جلو داشبورد تغییر یافته و کنسول میانی خودرو به صورت یکپارچه با طرح جدید ارایه خواهد شد، کلیدهای شیشه بالابر جلو و عقب جدید، کلید تنظیمات آیینه‌ها و آیینه برقی، مجموعه دسته دنده و دسته راهنما و دسته برف پاک کن نیز با طرح جدید است.» مدیر پروژه خودروی رانا پلاس افزود: «جلو آمپر این خودرو دیجیتال است که قابلیت افزودن لوگوی سیستم های جدید مانند سیستم پایداری (ESC)، سیستم تنظیم باد تایرها (TPMS) و سیستم فرمان برقی (ESP) و… را دارا است.

ارتقای کیفیت محصول

رانا پلاس – افزایش قیمت دومین محصول ملی ایران خودرو

قاضوی با تاکید بر اینکه این پروژه در راستای ارتقای کیفیت محصول و جلب رضایت مشتریان تعریف و اجرا شده، اظهار کرد: «براساس نظر مشتریان، در خودروی رانا پلاس هم سیستم صوتی و هم بلندگوهای داخل خودرو را تقویت و به آن توییتر افزودیم». مدیرپروژه خودروی رانا پلاس با اشاره به اینکه آیینه های این خودرو جدید، راهنمادار و هم رنگ بدنه است،

وی اظهار کرد: «قطعات تزییناتی بیرون خودرو، دستگیره‌ها و زه های جانبی هم‌رنگ بدنه (پک لوک) و جلوپنجره طرح جدید است که موجب زیبایی بیشتر در ظاهر خودرو می شود. طرح چراغ ها نیز کاملا به روز بوده و صندلی ها با روکش جدید اسپرت به همراه ایزوفیکس است. وی با اشاره به مشخصات فنی خودروی رانا پلاس اظهار کرد: موتور این محصول TU۵ و استاندارد آلایندگی آن اروپا پنج است. این خودرو پنج دنده و دارای موتور ۱۶۰۰ با قدرت ۱۰۵ اسب بخاراست.»

همچنین گیربکس شش سرعته MT و AMT، فرمان برقی و نیز برخورداری از موتور EC۵ در برنامه های تولید آینده این خودرو قرار دارد که پایان امسال به عنوان نسخه «سطح بالا» (High Level) عرضه خواهد شد. با این حال عدم تغییر در ظاهر خودرو  حتی عدم ایجاد تحول در قطعات ساده ای نظیر سپر، نشان از بی سیلقگی ایران خودرو در تولید خودروهای تازه دارد.

مهمترین تغیرات خودرو راناپلاس

 • مجموعه داشبورد (بهبود جنس داشبورد)
 • مجموعه کنسول ميانی بین دو صندلی و مجموعه ‏كلیدهای‏ شیشه ‏بالابر درها و آينه‏ برقی جدید
 • مجموعه رودری ها (طرح پارچه جدید)
 • چراغ‌های جلو و عقب جدید
 • جلو پنجره طرح جدید
 • مجموعه صندلی ها با روکش جدید (مشابه پژو ۲۰۷)
 • ايزوفيکس
 • دستگیره ها و زه های جانبی همرنگ بدنه (پک لوک)
 • غربيلک فرمان با آرم کرومی به همراه كلیدهای کنترلی (MFC)
 • آینه های جدید برقی راهنما دار
 • دسته راهنما و دسته برف پاک کن طرح ۲۰۶

ظاهرا ایران خودرو در رانا پلاس پمپ هیدرولیک را از این خودرو را با پمپ برقی جایگزین کرده است. از این رو قدرتی معادل ۳٫۵ تا ۴ اسب بخار افزون بر قدرت اولیه در اختیار راننده قرار خواهد گرفت. از لحاظ قیمتی نیز باید بگوییم اگر بازار خودرو ایران همچنان ثبات داشته باشد، رانا سال با قیمت حدود ۵۶ تا ۶۰ میلیون تومانی به مشتریان عرضه خواهد شد، این درحالیست که پروژه رانا روزگاری قرار بود به عنوان محصولی ارزان قیمت تر از پژو ۲۰۶ صندوق دار برای جایگزینی با تندر ۹۰ (به عنوان یک خودرو کاملا اقتصادی) تعریف شود، اما حالا رانا سال با قیمت ۶۰ میلیونی از یک خودرو اقتصادی فاصله گرفته است.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان