رانیتیدین – فورا مصرف این داروی معده را قطع کنید!

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۲۶
رانیتیدین - فورا مصرف این داروی معده را قطع کنید!

رانیتیدین از بازار دارویی جهان حذف می شود

طبق اطلاعیه سازمان غذا و دارو دستور جمع آوری و حذف تمامی فراورده های رانیتیدین از بازار دارویی کشور صادر شده است. این دستور از بیست و چهارم فروردین به اجرا در آمده است. رانیتیدین از دسته داروهایی است که گیرنده های هیستامین را غیر فعال و مانع ترشح اسید از سلول های معده می کند. در واقع با کاهش اسید معده مشکلات گوارشی که با افزایش اسید معده بروز می کنند را کاهش می دهد. حدودا ۴۰ سال است که این دارو در تمام دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. اما حالا با بررسی های مراجع معتبر بین المللی نوعی از ناخالصی نیتروزآمینی به نام NDMA در فرآورده های این دارو سناسایی شده است. در تاریخ اول آوریل ۲۰۲۰ (۱۳ فروردین ۱۳۹۹) اعلام شد این دارو باید از بازار دارویی سراسر جهان جمع آوری شود.

رانیتیدین - فورا مصرف این داروی معده را قطع کنید!

رانیتیدین – فورا مصرف این داروی معده را قطع کنید!

مصرف کنندگان رانیتیدین توجه کنند

مصرف کنندگان این دارو باید ضمن قطع مصرف، با پزشک معالج خود تماس بگیرند و داروی جایگزینی با مشورت او انتخاب کنند. داروهایی مثل سایمتیدین، لانزوپرازول، امپرازول، فاموتیدین و اس امپرازول می توانند با توجه به شرایط هر بیمار برای جایگزینی استفاده شوند.

با بررسی های آزمایشگاهی ثابت شده است که اگر در زمان تولید هم میزان ناخالصی در این دارو صفر باشد؛ به مرور و با گذشت زمان این ناخالصی ایجاد می شود و افزایش می یابد. لازم است ذکر شود با وجود اینکه در زمان تولید یک دارو آزمایشات فراوان و معتبری صورت می گیرد؛ اما هرگز پرونده ایمنی یک فراورده دارویی بسته نمی شود. در تاریخ صنعت دارویی بسیار اتفاق افتاده که دارویی حذف گردد. با پیدایش آزمایشگاه های جدید و روش های پیشرفته تر، فاکتورهای خطرآفرین شناسایی می شوند. بنابراین دارویی ممکن است حذف شود و داروهای کم خطرتر جایگزین آن شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
2 + 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان