رسوایی غول های مجازی – شرکت های بزرگ حوزه تکنولوژی و رسوایی های بزرگشان

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۰۹

شرکت های بزرگ حوزه تکنولوژی و رسوایی های بزرگشان

در این نوشته قصد داریم از رسوایی غول های مجازی صحبت کنیم. در طول سال گذشته، تعدادی از بزرگترین شرکت های فعال در این حوزه با مشکلات و مصائب بزرگی مواجه بوده اند. اینطور که به نظر می رسد این شرکت ها همواره در چالش هستند. به چند نمونه از این چالش ها اشاره ای گذرا خواهیم داشت.

جمع آوری اطلاعات کودکان توسط گوگل

طی شکایتی که سال گذشته توسط دادستان ایالت نیو مکزیکو مطرح شد، شرکت گوگل بر خلاف قانون، اطلاعات کودکان را جمع آوری می کرده است. این کار با استفاده از بسته های سرویس های آموزشی این شرکت انجام می گرفته است. اطلاعات کودکان و والدینشان ( موقعیت مکانی، ویدیو ها و وبسایت های مشاهده شده، رمزهای عبور و حتی فهرست تماس ها ) به صورت گسترده جمع آوری شده بود.

ضبط مکالمات کاربران اپل

رسوایی بزرگ اپل در سال گذشته هم این بود که مکالمات کاربرانش را ضبط می کرده است. این کار را دستیار هوشمند این شرکت انجام می داده است. پیش تر فاش شده بود که آمازون و گوگل هم اینکار را انجام داده اند. پس از این افشاگری روزنامه گاردین، اپل رسما اعلام کرد اقدامات محافظتی چند لایه ای را اجرا می کند تا حریم خصوصی کاربرانش حفظ گردد.

فیس بوک باید تجزیه شود

قدرت گرفتن فیس بوک برای سیاستمداران مورد قبول نیست. آنها در سال گذشته خواهان تجزیه این شرکت بودند. رسوایی های فیس بوک در افشای اطلاعات کاربران و قدرت مارک زاکربرگ که مدیر ارشد اجرایی این شرکت است هم دلیل بسیاری از سیاستمداران بود. در جلسه سهامداران این شرکت هم بسیاری از سهامداران برای کنترل قدرت زاکربرگ خواهان کناره گیری او از ریاست هیئت مدیره بودند.

رسوایی غول های مجازی - شرکت های بزرگ حوزه تکنولوژی و رسوایی های بزرگشان

رسوایی غول های مجازی – شرکت های بزرگ حوزه تکنولوژی و رسوایی های بزرگشان

فاش شدن اطلاعات ۴۹ میلیون اینفلوئنسر اینستاگرام

رسوایی گریبان اینستاگرام را هم گرفت. سال گذشته محققی با پژوهش های خود نشان داد که مخزن حاوی اطلاعات شخصی افرادی در این شبکه اجتماعی، در فضای آنلاین و بدون هیچ اقرام امنیتی رها شده است. این پژوهشگر اعلام کرد اطلاعات شخصی این افراد که افراد مشهوری هم بوده اند مثل عکس پروفایل، تعداد فالوئرها، آدرس ایمیل، شماره تماس و در برخی موارد شهر و کشور محل سکونت فاش شده بود. اینستاگرام کمی بعد از این رسوایی، این مخزن اطلاعاتی را آفلاین کرد.

هک شدن واتس اپ

واتس اپ هم از بدشانس های سال گذشته بود. هکرهایی از یک شرکت در اسرائیل، موفق به نصب بدافزاری روی گوشی برخی از کاربران شدند. این بدافزار با برقراری یک تماس صوتی فعال می شد. چه کاربر به این تماس پاسخ می داد چه نمی داد. واتس اپ هرگز اعلام نکرد چه تعداد از کاربرانش با این روش هک شده اند اما از این شرکت شکایت کرد.

به نظر می رسد رسوایی غول های مجازی پایانی ندارد. باید منتظر ماند و دید باز هم از این اتفاقات رخ خواهد داد یا خیر.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان