رهبری سازمانی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۴-۱۵

رهبری سازمانی چیست؟

اهميت و ضرورت رهبري در سازمان از آنجا ناشي مي شود که در طراحي سازمان ها همواره ضعف ها و نارسايي هاي زيادي وجود دارد . يک رهبر به عنوان يك عامل قوي و اطمينان بخش به منظور ايجاد هماهنگي هاي لازم در ميان اعضا و فعاليت ها و هدايت آنها نياز است. همچنين با توجه به محيط متغير کنوني که سازمان ها با تغييرات سريع و پيچيده در اوضاع و شرايط خود مواجه هستند. رهبر در تطبيق سريع سازمان با شرايط محيط متغير و حفظ ثبات سازمان نقش اساسي دارد.

سبک رهبری مدیر رابطه نزدیکی با توسعه سازمان دارد. در تعريف رهبري سازمانی تفاوت آرا و نظريه ها بسيار زياد است. نقطة مشترک همة تعاریف رهبری اين است که رهبري فرايند نفوذ و تأثيرگذاري بر افراد است. برخي صاحب نظران معتقدند كه رهبري يعني فعاليت هايي که مردم را براي تلاش مشتاقانه در تحقق اهداف گروهي تحت تأثير قرار مي دهد.

رهبري، فرایندي است که با آن، یک فرد بر گروهی از افراد تأثیر می گذارد تا به یک هدف مشترك برسند. 

گرین و همکاران رهیافتهاي رهبري را در، هفت طبقه قرار می دهند: صفات مشخصه، سبکی، وضعیتی، اقتضایی، مسیر هدف، تحولی و مبادله رهبر- پیرو. رویکرد صفات مشخصه بر خصوصیات مشخصه هاي رهبران توجه دارد نه بر فرآیندي که بدان طریق، رهبري صورت می گیرد. از جمله خصوصیاتی که براي رهبران در نظر می گیرند عبارت اند از: هوش، اعتماد به نفس، اراده، صداقت و اجتماعی بودن. رویکرد سبکی، چارچوبی را براي ارزیابی رهبري در قالب وظیفه و رابطه ارائه می کند.

 

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 − 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان