رسانه و فناوری در علم سیاست

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۰۳

رسانه و فناوری

علم و فناوری در علم سیاست جایگاه ویژه ای دارد.  رسانه و فناوری در علم سیاست  و بررسی علمی آن  به تحولات بیرونی و رشد حرکت های علمی  بدون توجه به نیازهای جامعه و گاه به عنوان یک موجود بت مستقل و بی اعتنا به ضرور بات محیط پیرامونی خود بوده است .

رسانه ای شدن کامل یک حوزه علمی مستلزم پیوند میان علم و جامعه است. به این معنا که جامعه باید نسبت به حورة علمی حساس و آگاه شود تا روحیه علمی در جامعه تقویت شود . در این صورت رشد علم و فناوری متناسب با نیازها و خواست فراهم می گردد.

اما پژوهشگرانی که در این حوزه در ایران تحقیق نموده اند این روحیه علمی را شناسایی نمی کنند. آنها بر این باورند که پوسته بیرونی علم و فناوری به کشور منتقل شده ولی ارزش های علمی و نیز روحیه علمی متناسب با آن رشد نگرده به طوری که جامعه گاه بسیار عقب تر و گاه حتي جلوتر از رشد علم و فناوری حرکت کرده است.

نتیجه چنین وضعیتی هم غني واکنش علم و فناوری به تحولات بیرونی و رشد حرکت های علمی در کشور بدون توجه به نیازهای جامعه و گاه به عنوان یک موجود بت مستقل و بی اعتنا به ضرور بات محیط پیرامونی خود بوده است و همین امر سبب شده که علم نتواند ارتباط لازم را با نظام های تصمیم گیری، خدمات و تولید برقرار کند.

زیرساخت های جامعه

برای دمیدن روح علمی به جامعه باید زیرساخت ها و منابع لازم را فراهم کرد و منتظر یکپارچگی علم و جامعه ماند. مهیا کردن این یرساخت هاز بیش از همه در حوزه سیاست گذاری امکان پذیر است اما بررسی سیر تاریخی رابطه میان علم و جامعه در ایران معاصر تشان می دهد،

سه گذرگاه معرفتی

سیاست علم و فناوری در چنین مسیری حرکت نکرده است. همانند سایر کشورهای دنیا، ایران نیز در دوره مدرن از سه گذرگاه معرفتی عبور کرده است.

  • ایندئولوژی علم آیین
  • ایدئولوژیک کردن و آیینی کردن علم
  • در نهایت فوبیای شبه بوزیتیویستی نسبت به این ایدئولوژیک کردن علم و فناوری

رویکردی ایدئولوژیک نسبت به علم و فناوری

بررسی بیوتکنولوری نشان می دهد که که خط مشی های رسانه ای مبنی بر مفهوم «بومی سازی» و «اسلامی سازی» علم و فناوری تدوین شده است. این حوزه از فناوری در سال ۱۳۸۴ برای نخستین بار در خط مشی های رسانه ای سازمان صدا و سیما مورد توجه قرار گرفت.

در محورهای تعیین شده برای تولید، تأمین و پخش برنامه گروه های دانش شبکه های مختلف سیما شناسایی و معرفی فناوری های نو شامل زیر فناوری، فناوری زیستی، هوافضا و هسته ای داخلی به چشم می خورد.

به طور کلی رویکردی ایدئولوژیک نسبت به علم و فناوری در خط مشی های تعیین شده به چشم می خورد. توجه به اسلامی و بومی شدن برنامه ها در برخی از محورهای تعیین شده برای برنامه های علمی صدا و سیما به وضوح قابل رویت است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 + 20 =


اخبار

سینما و هنر

جهان