فریبرز رییس دانا – عضو کانون نویسندگان ایران بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۲-۲۶

درگذشت فریبرز رییس دانا

فریبرز رییس دانا، استاد اقتصاد دانشگاه تهران،  عضو کانون نویسندگان ایران، دانش‌آموختۀ دکتری اقتصاد از مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی از مدرسه اقتصاد لندن و عضو کانون نویسندگان ایران  که مدتها در جدال با سرطان بود، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. فریبرز رییس دانا در دیدگاه های اقتصادی خود بیشتر رویکردی سوسیالیستی یا از نظر وی  اقتصاد حامی کارگران را دنبال می‌کرد. وی در مصاحبه ای با ندای ایرانیان درباره ریشه این رویکرد صحبت کرده بود.

ریشه رویکرد سوسیالیستی رییس دانا

فریبرز رییس دانا در مصاحبه ندای ایرانیان درباره ریشه رویکرد سوسیالیستی خود گفته بود:

فریبرز رییس دانا، استاد اقتصاد دانشگاه تهران

«پدرم از خان‌های منطقه ابراهیم آباد بوئین زهرای قزوین ( هم ولایتی منوچهر گنجی وزیر آموزش و پرورش در دولتهای امیرعباس هویدا،جمشید آموزگار وجعفر شریف‌امامی ) بود. اما تحصیلاتم را در تهران و درس خوانده در دبستان مولوی در شاپور و دبیرستان حکیم نظامی در خانی آباداز‌‌ همان دبیرستان دغدغه‌های کارگری داشتم و فعالیت سیاسی می‌کردم.

چون وضعیت خود را با طبقه کارگر جامعه مقایسه می‌کردم با همسایه‌ها و هم ولایتی‌ها. تحصیل دانشگاهی‌ام در دانشگاه ملی ایران‌‌، دانشکدۀ اقتصاد و علوم سیاسی رشتۀ اقتصاد بود و در همانجا نیز دورۀ فوق لیسانس اقتصاد با گرایش اقتصادسنجی را گذراندم.

پیش از پایان این دوره به عنوان مربی آموزشی به استخدام همین دانشگاه درآمدم در جاهای دیگر هم کار تدریس دانشگاهی کرده‌ام. دورۀ دکتری اقتصاد با گرایش اقتصادسنجی برای توسعه را در دانشگاه لندن مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی، یا ال اس‌ای گذراندم. برای رسالۀ دکتری در زمینۀ مهاجرت کارگران از روستا به شهر در کشورهای توسعه نیافته کار کردم….

وقتی از تهران به روستای پدرم می‌رفتم، تحت تاثیر وضعیت بد روستا نشینان قرار می‌گرفتم از‌‌ همان زمان دوست داشتم برای آن‌ها کاری کنم، خانه ما آجری و خانه آن‌ها کاه گلی بود در طبقه متوسط اجتماعی قرار داشتیم اما همیشه دغدغه کارگران را داشتم همیشه و همه جا سرمایه داری بر ایران حاکم بود هیچ‌گاه این فرصت پیش نیامد که طبقه کارگر بر جامعه حاکم شود.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 + 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان