رگبار و رعد وبرق – هشدار وقوع رگبار شدید باران و رعد و برق در کشور

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۱۴

هشدار زرد سازمان هواشناسی

رگبار شدید باران و رعد و برق همراه با تندباد لحظه ای و خیزش گرد و غبار محلی، کاهش دما به طور متوسط ۶ تا ۱۰ درجه سلسیوس امروز و فردا در برخی استان های کشور پیش بینی شده است. سازمان هواشناسی با صدور هشداری زرد نسبت به وقوع رگبار شدید باران و رعد و برق گاهی توام با تندبادهای لحظه ای و خیزش گرد و غبار محلی، کاهش دما به طور متوسط ۶ تا ۱۰ درجه سلسیوس و احتمال بارش برف در قلل سبلان و رشته‌کوه البرز مرکزی خبر داد.
 براساس هشدار سازمان هواشناسی فعالیت سامانه بارشی امروز ۱۴مهر در نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، تهران، البرز، همدان، مرکزی، قم، کردستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، شمال خراسان رضوی، سمنان، برخی مناطق در خوزستان، نیمه شرقی و مناطق مرتفع استان بوشهر، ارتفاعات جنوب یزد و ارتفاعات کرمان پیش‌بینی می‌َشود.
این شرایط جوی فردا ۱۵ مهر ماه در نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، تهران، البرز، همدان، مرکزی، قم، کردستان، لرستان، سمنان، شرق کرمانشاه، برخی مناطق در استان های خراسان رضوی و خراسان جنوبی، نیمه شرقی و مناطق مرتفع استان بوشهر، ارتفاعات جنوب یزد، ارتفاعات و نیمه شمالی کرمان ادامه خواهد داشت.

فعالیت سامانه در سایر استان‌های کشور

فعالیت این سامانه روز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، زنجان، قزوین، تهران، قم، مرکزی، البرز، خراسان شمالی و ارتفاعات خراسان رضوی و برخی مناطق در استان های کردستان، لرستان و شمال اصفهان دور از انتظار نخواهد بود. همچنین رگبار شدید باران و رعدوبرق پنج‌شنبه ۱۷ مهر ماه در استان‌های خراسان شمالی، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، تهران، البرز، سمنان، کردستان، مرکزی و برخی مناطق در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و روز جمعه (۱۸ مهر ماه) در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، تهران، البرز، قزوین، قم، مرکزی، زنجان، شرق کردستان و برخی مناطق در سمنان پیش‌بینی می‌شود.

جدی گرفتن هشدار زرد سازمان هواشناسی

در چنین شرایطی احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها، احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال آبگرفتگی و برخورد صاعقه و اختلال تردد در جاده های کوهستانی دور از انتظار نخواهد بود. از این رو خودداری از اتراق، تردد و چرای دام در بستر و حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها، بازگشایی آبروها، اجتناب از صعود به ارتفاعات بویژه سبلان و البرز مرکزی و اتخاذ تمهیدات لازم برای مراقبت از محصولات کشاورزی و باغداری، گلخانه‌ای و دامی توصیه می‌شود.

رگبار و رعد وبرق – هشدار وقوع رگبار شدید باران و رعد و برق در استان‌های کشور

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ می دهد به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان