زالی – تشریح وضعیت قرمز ویروس کرونا در کلانشهر تهران

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۳

امواج همه‌گیری کرونا خواهد آمد

زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در گفت و گوی خبری اعلام کرد تا زمانی که دوسوم مردم به کرونا مبتلا نشوند، امواج همه‌گیری خواهد آمد. اینکه بخواهیم در برابر کرونا پرچم افتخار بالا ببریم، اصلا ًعلمی نیست. علی رضا زالی بالاترین گروه سنی فوت شدگان در اثر ابتلا به کروناویروس را بین ۷۰ تا ۷۹ عنوان کرد و گفت: بیشترین گروه سنی ابتلا نیز بین ۵۰ تا ۵۹ سال بوده اند.

وی افزود: «باید بدانیم که با یک بیماری مواجه هستیم که شواهد جهانی درباره آن اندک است و کم بودن اطلاعات علمی درباره این بیماری باعث می‌شود ما سلاح کمتری در برابر آن داشته باشیم. زیرا شناخت ‌ما از این بیماری کمتر است. بنابراین در چند ماه اخیر کمتر در ادبیات علمی جهان بحث شکست دادن کووید ۱۹ را دیده‌ام»

کرونا قطعاً امواج چندین‌باره خواهد داشت

زالی – تشریح وضعیت قرمز ویروس کرونا در کلانشهر تهران

زالی در ادامه سخنرانی خود گفت: « این بیماری قطعا امواج چندین‌باره خواهد داشت. باید توجه کرد که در این زمینه کشورها به چند دسته تقسیم می‌شوند. کشورهایی که از روز اول با مدیریت منطقی و چابک در برابر این بیماری تدابیر جدی اتخاذ کردند و البته مولفه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آنها با کشور ما در انطباق نیست.

کشورهایی مانند تایوان، سنگاپور، کره جنوبی و بعضا در آلمان. برخی کشورها در دور اول کرونا را مدیریت کردند و البته آسیب‌هایی هم دیدند و حالا موج دوم بیماری به سراغ‌شان آمده است. مانند ایران. تقریبا اکثر کشورهای دنیا در همین مدل هستند»

باید با ادبیات علمی صحبت کنیم

زالی بر این مورد نیز تاکید کرد که اگر بخواهیم در برابر کرونا پرچم افتخار بالا ببریم، اصلا علمی نیست. باید با ادبیات علمی صحبت کنیم. به هر حال امواج بعدی کرونا خواهد آمد. وی گفت اینکه فکر کنید کشورهایی که در دور اول کرونا توفیق داشتند، قطعا گارانتی می‌شوند و دیگر کرونا سراغ‌شان نمی‌آید. تا زمانی که یا ۶۶ درصد افراد در جامعه دچار این بیماری نشوند و یا داروی مطمئن و واکسن آن پیدا نشود، این سناریو در کشورهای دنیا قابل تکرار خواهد بود. البته ما به شدت از نظر علمی با ایمنی جمعی مخالفیم و این حرف بسیار خطرناک است.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 − 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان