زن و جایگاه وی در پیش از اسلام و بعد از اسلام

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۲

جايگاه زن در ايران پيش از اسلام‏

سخن از مقام و مرتبه زن است در گذشته ‏هاى بسيار دور.  زنِ ساكن نجد و فلات ايران، پيش از ورود آرياها ،در ده هزار سال پيش از ميلاد مسيح ،با توانايى ‏هايى كه در مسائل اقتصادى ،خانوادگى ،اجتماعى و دينى دارد . همواره با مردان و يكسان با آنان ،از مواهب طبيعت خداداد بهره ‏مند بوده است. او كشف‏ كننده آتش است ،نخست اوست كه گياهان و دانه ‏هاى آنها را شناسايى می كند و از فصل رويش و رشد گياهان مختلف آگاه می شود.  در دوره نئوليتيك يا نوسنگى ،زن سازمان ‏دهنده امور توليد و اداره ‏كننده كارهاى قبيله و خانه است. او به مقام روحانيت مى‏رسد و واحد خانواده به او تعلق دارد. فنون ريسندگى ،پارچه ‏بافى ،دوخت و دوز و سبد بافى را زن به وجود آورد.

مقام زن در آيين زرتشت

دراغلب موارد در اوستا مردان و زنان را يكسان ميبينيم به طور مثال در اورمزديست ميخوانيم: …”همت ،فدرت ،توانايي ،فيروزمندي و فروز ور را ميستاييم ،اهورا مزداي رايومند و خروهمند را ميستاييم ،از بين مردان و زنان كسي كه برابر آيين راستي ستايشش بهتر است ،مزدا اهورا از آن آگاه ميباشد ،اينگونه مردان و زنان را ميستاييم”. درآيين زرتشت آن هنگام كه به زنان توجه ميشود فقط زناني مورد احترام هستند كه پاك هستند و در مسير اهورامزدا گام برميدارند ،و در بين اين زنان زناني كه داراي فرزندان بسيار باشند با ارزشترند .

ازدواج زن در دین زرتشت

درآيين زرتشت دختران آزادند تا شوهر آينده ي خويش را خود انتخاب نمايند و پدر مادر حق ندارند به اجبار آنها را شوهر دهند ،و آنگاه كه دختر اعلام رضايت نمود موبدان مراسم مذهبي يژه را اجرا مي نمايند. و حتي مواردي كه پدر و مادر نيز به ازدواج دختر رضايت ندارند اما خود دختر رضايت به ازدواج دارد موبدان مراسم ويژه ي ازدواج را اجرا مي نمايند .

زن در بدو پیدایش اسلام در سطح جهانی

در بدو پيدايش اسلام ،در سطح جهان به زن يا به عنوان برده و حيوان نگريسته مي شد و يا در جوامع متمدني چون ايران و روم اندك توجهي به آنها صورت مي گرفت ،اما پس از پيدايش اسلام زن از اسارت بيرون آورده شد و آزادي عمل و اراده به او داده شد (البته در ايران حقير شمردن زن بر خلاف آنچه در تعليمات زرتشت وجود داشته صورت مي پذيرفته است و آن هم سالها پس از مرگ زرتشت پيامبر ).

جايگاه زن بعد از اسلام

اسلام با آن آيين مترقى و پيشرفته خود ،براى زن ارزش و احترام بسيارى قايل است. زن در مفهوم انسانيت با مرد هيچگونه فرقى ندارد و مرد را بر او امتيازى نيست . مانند مرد ،عضو كامل جامعه است و شخصيت حقوقى مستقل دارد. در جامعه ى اسلامى برخوردار از استقلال فكرى و اقتصادى است و در زندگى خود ،در تصميم گيرى آزاد است و به ميل خود بر اساس موازين شرعى مى تواند با هر كه بخواهد ازدواج كند. از لحاظ شخصيت حقوقى تا آنجا مستقل است كه مى تواند براى شير دادن مولودش از شوهرش مزد مطالبه كند و بدون دخالت شوهر مى تواند كشاورزى يا تجارت كند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان