سابقه جنگ كوچك در قرن بیستم

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۳۰

سابقه جنگ كوچك در قرن  بیستم

سابقه جنگ‌های كوچك در قرن بیستم، دوره‌هاي مشترکی را به ثبت رسانده است .پایان دوره استعمار و آغاز دوره عقب‌نشینی آن، روند شهرنشینی جهانی، افزایش تحرک نظامی و شبه نظامی دولت، قدرت تهاجمی و هوشمندی قابل اعتماد در زمان مناسب، از عواملی بوده‌اند که جنگ‌های کوچک در قرن بیستم را با تروریستی خشونت‌های وحشیانه جابجا کرده‌اند. سابقه جنگ كوچك در این قرن، دوره‌هاي مشترکی را به ثبت رسانده است.

دوره‌های مشترک جنگ کوچک

  • جنگ‌های کلاسیک کوچک برای دستیابی و تحکیم امپراتوری، و تلاش برای مقاومت در برابر چنین دستیابی و تحکیم آن. ۱۹۰۰ میلادی تا ۱۹۳۶٫ از ترانسوال تا ابیسینا.
  • پلیس امپریالیستی و مقاومت در برابر حاکمیت امپراتوری، ۱۹۱۹ تا ۱۹۶۶٫ از امریستار تا عدن.
  • جنگ چریکی انقلابی و طرف معکوس آن. ۱۹۱۷ تا ۱۹۹۰٫ از عربستان تا پایان دوره آپارتاید در آفریقای جنوبی.
  • تروریسم و ضد تروريسم. ۱۹۴۵ تا به امروز. از ترورریسم یهودی دولت اسرائیل تا افراط گرایان اسلامی و خشونت‌های شدید عمومی.
  • خشونت تمدنی، فرهنگی، قومی و دیگر انواع خشونت‌ها. ۱۹۹۱ تا به امروز. از فروپاشی امپراطوری شوروی تا پیدایش نهایی موازنه قدرت جدید.

علل سیاسی درگیری‌های داخلی

جنگ های کوچک و  رفتار تروريستی البته به مفهوم دستيابي به طبقه بندي سياسي نيست . بیشتر اقدامات استراتژیک در قرن بیستم در کشورها به دلایل سیاسی داخلی رخ داده است. اکثر جنگ‌ها و دیگر خشونت‌های وحشیانه به طرز چشمگیری درگیری‌های داخلی بوده است و بیشتر قربانیان خشونت‌های سازمان یافته سیاسی با سرنوشت خود در جنگ‌های داخلی روبرو شدند.

خونین‌‌ترین جنگ ها در تاریخ

مطالعه کلاسیک درباره اتحاد جماهیر شوروی در دوره استالین، به طور واقعی می‌تواند تحت عنوان ترور بزرگ نام بگیرد. دولت‌ها همچنین می‌توانند از طریق ترس به دنبال قدرت و نفوذ باشند.. خونین‌‌ترین درگیری جهان در قرن نوزدهم، شورش کاملاً داخلی تایپینگ در چین بود. خونین‌‌ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده، جنگ داخلی کاملاً غیرمتمدنانه ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ بود.

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان