ساختار مقاله – مقدمه ای بر ساختار نگارش یک مقاله علمی

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۱

ساختار مقاله

ساختار مقاله یکی از مهمترین اصول اولیه در نگارش آن می باشد. نگارش اساساً فرآیندی خلاقانه است. درواقع نگارش مقاله یکی از موضوعات مورد علاقه پژوهشگران علمی است که در آن همآیندی خلاقیت با تفکر انتقادی، لازمه موفقیت است.

متأسفانه اغلب محققین خود را نویسندگان با صلاحیت ندانسته و از نظر آنها امر نگارش بسیار هراس انگیز و دشوار است. برای آن دسته از پژوهشگرانی که فاقد تجربه کافی در نگارش مقالات برای مجلات علمی هستند، می خواهیم رازی را برملا کنیم:

“برای نگارش یک مقاله علمی خوب، نیازی نیست نویسنده خوبی باشید”

دلیل این است: برای ساختار بخشی و سازمان بخشی به مقاله علمی یک فرمول مشخص وجود دارد، بنابراین محقق نویسنده می‌تواند بر دانسته‌های علمی خود تمرکز نموده و کمتر نگران مقوله نگارش باشد.

ساختار مقاله و فرمول نگارش آن

فرمول نگارش مانند نسخه ای برای عملکرد متوسط است و در برخی موارد واقعا صحت دارد. اما در رابطه با مقاله علمی همواره تأکید ما بر تمرکز بر علم است، چرا که واژه ها صرفا ابزارهایی برای انتقال مؤثر اطلاعات هستند.

در خلال ۳۵۰ سال، مجلات علمی سبک، ساختار و سازمان متمایزی را اتخاذ کرده‌اند که همین باعث شده هم نویسنده و هم خواننده به آسانی به آنچه که در بطن مقاله به آن نیاز دارد دست یابد<< ارتباط مؤثر ایده‌های علمی>>.

ساختار مقاله

مهم‌ترین وجه تمایز بین نگارش علمی مبتنی بر مجله و شیوه‌های مختلف نگارش در جاهای دیگر دامنه بسیار محدود محیط ماست. چنین نیست که همه مردم به مقاله علمی نیاز داشته باشند.

مقاله علمی، سبک بسیار محدود با هدف بسیار محدود (و در عین حال بسیار مهم) است. جامعه علمی ویژه صرفاً به معنی نمونه گیری تصادفی از بین انسان ها نیست، بلکه این جامعه گروهی از افراد با پس زمینه علمی نهادینه و شناخته شده، مجموع اهداف توافق شده و مجموعه مکانیسم هایی برای انتقال اطلاعات است.

با تبعیت از ساختار و سازمان استاندارد مقاله پژوهشی علمی، پژوهشگر از جهات مختلفی محدود و مقید می‌شود. اما این محدودیت‌ها باعث آزادی نویسنده و خواننده از تمرکز بر محتوا می‌شود، که نتیجه آن دستیابی به مقاله بهتر است.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 + 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان