سانا مارین – دختری نوجوان یک روز نخست‌وزیر فنلاند شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۲۰

حرکت نمادین نخست‌وزیر فنلاند

سانا مارین نخست‌وزیر فنلاند به تازگی برای حمایت از کارزاری با هدف ارتقای حقوق دختران، به صورت نمادین دختری نوجوان را مسئول ادارۀ امور دولت کرد. واگذاری نمادین و یک روزه قدرت به دختری نوجوان در فنلاند در پی حمایت از طرح یک سازمان غیردولتی (Plan International) برای تشویق برابری حقوق دختران با پسران و ارتقای حقوق کودکان صورت گرفت.

آوا مورتو، نوجوان ۱۶ سالۀ اهل روستایی در جنوب فنلاند پس از جلسه‌ای با وزیر دادگستری کشور، با خبرنگاران گفت‌وگو کرد و طی این گفت‌و‌گو روز خود را هیجان‌انگیز خواند. مورتو افزود این تجربه سبب افزایش اطلاعات او دربارۀ نحوۀ قانون‌گذاری در کشورش شده است. او هدف از این تجربه را اهمیت به نقش دختران خواند و افزود:«دختران باید بهتر درک کنند که تا چه حد مهم هستند. آنها در زمینۀ فناوری به اندازۀ پسران قابلیت دارند.»

لزوم نوآوری در اداره امور کشور

سانا مارین – دختری نوجوان یک روز نخست‌وزیر فنلاند شد

آوا مورتو، نوجوان ۱۶ ساله در نشست خبری گفت که روزی «هیجان انگیز» را سپری کرده است. او پس از جلسه‌اش با وزیر دادگستری کشورش با خبرنگاران گفتگو کرد. آوا مورتو افزود که اطلاعات جدیدی درباره نحوه قانونگذاری در کشورش کسب کرده است. این دختر نوجوان مقرر شد برای وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند و تعدادی از اعضای پارلمان این کشور سخنرانی کند.

آوا مورتو که در زمینه مسائل محیط زیست و حقوق بشر فعالیت می‌کند همچنین بر لزوم نوآوری در اداره امور کشور تاکید کرد. وی گفت: به نظرم جوانان می‌توانند به بزرگسالان یاد دهند تا نوآوری بیشتری داشته باشند و بیشتر به آینده فکر کنند.» او در پاسخ به این پرسش که آیا قصد دارد روزی واقعا نخست‌وزیر کشورش اظهار داشت: «تصمیم‌گیری در این مورد با من نیست اما شاید! بله!

کارزار قدرت گیری دختران (Girls Takeover) از سوی این سازمان غیردولتی برای افزایش آگاهی دختران به توانایی‌های خود در زمینه فناوری نوین به راه افتاده است. دولت فنلاند امیدوار است که بتواند سهم زنان را در هیأت مدیره شرکت‌ها و همچنین مشاغل مرتبط با فناوری‌های نوین افزایش دهد. فنلاند از نظر برابری جنسیتی یکی از بهترین جایگاه‌ها را در میان کشورهای جهان دارد.

 

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان