سرهنگ رجبی – نقد ماهیت اپلیکیشن لایکی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۰

وضعیت نرم افزارهای مختلف و جرم انگاری آنان

سرهنگ رجبی ، رئیس مرکز تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا اعلام کرد: شخصی که توانایی حذف کامنت دارد مسئول نظرات منتشر شده در صفحه مجازی خود است. سرهنگ علی محمد رجبی به نقد اپلیکیشن لایکی که یکی از پر چالش‌ترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می رود پرداخت. وی برنامه لایکی به عنوان فضایی با نیم میلیارد نفر عضو که خطوط قرمز اخلاقی را رد کرده  و به فضایی  که در ورای مجازی خود ممکن است منجر به تعداد زیادی جرم و بزهکاری در فضای واقعی شود توصیف کرد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در خصوص برنامه لایکی گفت: «اپلیکیشن لایکی توسط مارکت‌های داخل کشور با رصدهای انجام شده ارائه نمی‌شود و عمدتا از طریق گوگل پلی در دسترس قرار می‌گیرد». وی افزود: «این امر سبب شده تا کنترل این نرم افزار سخت‌تر شود و به شکلی گسترش پیدا کرده که امروز تعداد کاربران آن از ۵۰۰ میلیون نفر در جهان عبور کرده است و تبدیل به یک شبکه اجتماعی شده است. این محبوبیت به واسطه قابلیت‌های این نرم افزار در تنظیم و ویرایش عکس و فیلم است. فعالیت این نرم افزار در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه آن نیستند»

سرهنگ رجبی – نقد ماهیت شبکه اجتماعی لایکی

وی در مورد ماهیت شبکه لایکی گفت: «ماهیت این قبیل شبکه‌ها که امروزه از خارج از کشور مدیریت می‌شوند بر مبنای این است که چالش‌های فرهنگی ایجاد کنند. ذاتا این نوع شبکه‌های اجتماعی این مشکل را دارند اما برخی همچون لایکی به شدت بیشتری در این زمینه مورد توجه قرار گرفته‌اند در صورتی که این پدیده به صورت محدودتر در اینستاگرام نیز وجود دارد»

باید فرهنگ سازی صورت گیرد!

سرهنگ رجبی در مورد رفع مشکلات در  شبکه های اجنماعی گفت  در راستای مقابله با چنین پدیده هایی باید فرهنگ سازی صورت گیرد و خانواده‌ها آگاه شوند تا ارتقای سواد و فرهنگ کاربری نهادینه شود متاسفانه امروزه بسیاری از خانواده‌ها با این معضلات و چالش‌ها آشنا نیستند و این شاید بزرگ ترین آسیب این حوزه باشد. وی در مورد فبلترینگ  گفت:« در مقابله با چنین پدیده‌های غالبا چند اقدام می‌توان انجام داد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها بحث فیلترینگ است که این امر در حوزه اختیارات پلیس نیست و مرکز ملی فضای مجازی، دادستانی و وزارت ارتباطات در رابطه با آن تصمیم‌گیری می‌کنند»

سرهنگ رجبی در خاتمه سخترانی خودگفت: کاربران باید مراقب باشند تا بستر ارتباط آن‌ها با سایرین به محلی برای وقوع جرم تبدیل نشود زیرا آن‌ها نیز دخیل در این امر شناخته می‌شوند. نظر نهایی در این رابطه را مرجع قضایی و کارشناسان حقوقی اعلام می‌کنند اما باید کاربران مراقب بستر مجازی خود باشند تا دیگران از آن سوءاستفاده نکنند و با استفاده از آن مطالب توهین آمیز و مجرمانه منتشر نکنند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 + 22 =


اخبار

سینما و هنر

جهان