سریع ترین قطار – رونمایی از سریع ‌ترین قطار تجاری جهان در چین

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۲۹

رونمایی چین از نمونه اولیه قطار برقی

به تازگی از سریع ترین قطار تجاری جهان رونمایی شده است. این قطار که از نوع Maglev (مگلو) می باشد، با فاصله ای بسیار کم و ناچیز از ریل روی هوا شناور می‌ماند. چین که به تازگی از این وسیله رونمایی کرده، مدعی است سرعت آن به ۶۲۰ کیلومتر در ساعت می رسد. نمونه اولیه این قطار فوق سریع و پیشرفته در شهر چنگدو در جنوب غربی چین به نمایش گذاشته شده است.

سرعت توصیف شده برای این وسیله نقلیه، دو برابر سرعت دیگر وسایل مشابه است و این بدان معنا است که می تواند طی ۴۷ دقیقه فاصله بین لندن و پاریس را با حداکثر سرعت خود بپیماید.

رونمایی از سریع ‌ترین قطار تجاری جهان در چین

رونمایی از سریع ‌ترین قطار تجاری جهان در چین

سریع ترین قطار تجاری جهان

کارشناسان دانشگاه Southwest Jiaotong با همکاری دو شرکت دولتی گروه راه آهن چین و شرکت CRRC، نمونه اولیه این قطار را با بودجه‌ای ۶٫۸ میلیون یورو توسعه داده‌اند. نمونه اولیه ۲۱ متر طول دارد. این قطار با فناوری دمای پایین قطار توسعه یافته در آلمان و ژاپن متفاوت است و با فناوری ابر رسانای دمای بالا (HTS) توسعه یافته است. یکی از متخصصین این پروژه در این رابطه گفته است: فناوری HTS می‌تواند قطار را بدون برق و با فاصله ناچیزی از ریل شناور کند. همچنین تیم سازنده مدعی است نسخه چینی نسبت به نمونه های مشابه خود سبک‌تر است؛ ساختار ساده‌تری دارد و ساخت و راه‌اندازی آن ارزان‌تر از سایر نمونه ها تمام می‌شود.

شبکه ریلی سریع السیر

هرچند پیش از این ژاپن سریعترین قطار جهان را ساخته بود، اما تا به امروز استفاده تجاری از آن نکرده است. در حال حاضر کشور چین بزرگترین شبکه راه آهن سریع السیر جهان را در اختیار دارد. از سال ۲۰۱۹ وسعت این شبکه به ۳۵۰۰۰ کیلومتر رسیده است. قطارهای مسافربری پرسرعت این کشور با حداکثر سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت در حال خدمت رسانی هستند. با این قطارها مسافت بین پکن و شانگهای در مدت زمان ۴٫۵ ساعت طی می شود.

قطار تجاری که چین پیش از این با فناوری مگلو از آن بهره می برد حداکثر سرعت ۴۳۱ کیلومتر در ساعت دارا بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 + 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان