سعد الجبری – مفسد اقتصادی سعودی تحت تعقیب قرار گرفت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۲۹

اختلاس۱۱ میلیارد دلاری در عربستان سعودی

سعد الجبری ، مفسد اقتصادی عربستان سعودی در یکی از بزرگترین مفاسد مالی تاریخ این کشور، تحت تعقیب قرار گرفت.  سعد الجبری که به کانادا گریخته است متهم به اختلاسی۱۱ میلیارد دلاری است. طبق گزارش های رسیده این مفسد اقتصادی  بواسطه نفوذ در وزارت کشور در قراردادهای ساختمانی و امور مالی این‌وزارتخانه هم نقش ایفا میکرد. وی همچنین متهم است که از طریق ایجاد صندوق مبارزه با تروریسم از ۱۹ میلیاردی که طی ۱۷ سال به این صندوق می‌ریخته نیز سوء‌استفاده کرده است. دولت عربستان از اینترپل خواسته است که نام الجبری را در فهرست افراد تحت تعقیب بین‌المللی وارد کند.

درباره سعد الجبری

سعد الجبری پیش از کودتای بن سلمان در ژوئن ۲۰۱۷ بود معاون محمد بن نایف ولیعهد سابق عربستان پیش و همچنین ریاست سازمان اطلاعات سعودی را بر عهده داشت. الجبری دارای مدرک دکترای هوش مصنوعی از دانشگاه «ادینبورو» اسکاتلند، عضو سابق کابینه و افسر رابط سرویس اطلاعاتی سعودی با سرویس‌های اطلاعاتی غربی مانند ام آی ۶ بریتانیا است.الجبری در ژانویه سال ۲۰۱۵، پیش از آن که بن نایف در آوریل ۲۰۱۵ ولیعهد شود، منصب وزیر امور خارجه عربستان را عهده دار شد. الجبری در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۵ به درخواست بن سلمان و یادداشتی از «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی، از سمت خود استعفا داد. اما او به مدت دو سال همچنان مشاور «محمد بن نایف» باقی ماند.

سعد الجبری – مفسد اقتصادی سعودی تحت تعقیب قرار گرفت

الجبری به عنوان دست راست بن نایف و مخزن اسرار وی توصیف شده و با هم‌پیمانان و هوادارانش آشنایی کامل دارد، از این رو بن سلمان معتقد است که اسناد الجبری می‌تواند فشاری بر رقبای فعلی او و تهدیدی جدی برای سلطنتش باشد. ماهیت کار الجبری به عنوان یک مقام اطلاعاتی و هماهنگ کننده بسیاری از پرونده‌های همکاری با اطلاعات آمریکایی و اروپایی، به وی فرصتی ارزشمند برای آگاهی از اسرار معاملات نظامی و اطلاعات امنیتی بین ریاض و واشنگتن، ارائه داد.

ممکن است واشنگتن از طریق تفاهم امنیتی با ریاض، در بازگرداندن الجبری به مقامات سعودی، ضمن اطمینان از عدم حضور در رسانه‌ها، موفق شود. با این حال، الجبری ممکن است همچنان به عنوان صندوق اسرار خانواده سلطنتی، باقی بماند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان