سعید معیدفر – حاکمیت باید نسبت به پرخاشگر شدن مردم احساس مسئولیت کند

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۱۱

دغدغه‌های معیشتی جامعه را خشن می‌کند

سعید معیدفر ، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در نشست خبری دغدغه های معیشتی مردم و خشونت شکل گرفته ناشی از مشکلات معیشتی در جامعه را مورد  تاکید قرار داد. وی  گفت نهادهای اجتماعی می‌توانند کنشگری لازم را برای کنترل خشم موجود در جامعه از خود بروز بدهند و حاکمیت باید نسبت به پرخاشگر شدن مردم احساس مسئولیت کند.

سعید معیدفر گفت‌: وقتی مردم معیشت خود را در تنگنا ببینند و به دلیل عملکرد بد و غلط نهادهای اقتصادی روز به روز با مشکلات معیشت بیشتری روبرو شوند، بیشتر در معرض بروز پرخاش در رفتارشان قرار می‌گیرند. پرخاش، جدل، رفتارهای خشن و… پدیده‌هایی هزینه‌ساز هستند که این روزها به کرات در سطح جامعه اتفاق می‌افتد و به همین دلیل واکاوی علل چنین حالتی باید در دستور کار متخصصان و حتی تصمیم‌گیران حاکمیتی قرار بگیرد.

 این جامعه‌شناس در نشست اخیر خود در  اظهار داشت: اینکه مردم بتوانند خشم خود را کنترل کنند تا به خود و دیگران آسیب نزنند، مساله‌ای بسیار مهم است. اما باید ببینیم، شرایط حاکم بر جامعه و وضعیتی که مردم در زندگی شخصی‌شان دارند، آیا به گونه ای است که از عموم مردم توقع کنترل خشم داشته باشیم یا نه؟ برای پاسخ به این پرسش باید ببینیم، نهادهای اجتماعی تا چه اندازه می‌توانند در این راستا فعالیت داشته باشند؟
به هر حال این نهادها می‌توانند کنشگری لازم را برای کنترل خشم موجود در جامعه از خود بروز بدهند.

تاثیرگذاری قانون و نهادهای قانونی

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: همچنین نمی‌توانیم نسبت به تاثیرگذاری قانون و نهادهای قانونی در این مساله بی‌تفاوت باشیم. یعنی برای زیاد نشدن خشونت، قانون می‌تواند اجازه ندهد این پدیده ناهنجار، هزینه‌ساز باشد. به همین دلیل قانون هم باید در پیشگیری و هم در مواجهه با خشونت طوری عمل کند تا حتی‌‌المقدور رفتارهای پرخاشگرانه در جامعه رنگ ببازند.

اما اگر قوانین با شرایط متناسب نباشد و به جای اینکه موانع را از پیش روی مردم بردارد، در خدمت اشخاص و گروه‌های ذی‌نفع باشد، عدم آرامش در جامعه پررنگ خواهد شد. یعنی مردم نباید این حس را داشته باشند که دستگاه‌های حاکمیتی نمی‌توانند مشکلات‌شان را حل کنند.

نظم دادن به مناسبات اقتصادی کشور

این جامعه شناس در اظهارات خود تصیریح کرد: یکی از نهادهای دیگری که می‌تواند در این زمینه بسیار موثر باشد، نهاد اقتصاد است. یعنی وقتی مردم معیشت خود را در تنگنا ببینند و به دلیل عملکرد بد و غلط نهادهای اقتصادی روز به روز با مشکلات معیشت بیشتری روبرو شوند، طبیعی است که بیشتر در معرض بروز پرخاش در رفتارشان قرار می‌گیرند.

سعید معیدفر - حاکمیت باید نسبت به پرخاشگر شدن مردم احساس مسئولیت کند

سعید معیدفر – حاکمیت باید نسبت به پرخاشگر شدن مردم احساس مسئولیت کند

مردم ایران در ۲ سال و چند و ماه اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند زندگی‌شان را اداره کنند و به همین دلیل آستانه تحمل‌شان به طور کاملا ملموسی پایین آمده است. بنابراین دولت می‌تواند با نظم دادن به مناسبات اقتصادی کشور آرامش رفتاری را به جامعه تزریق کند.

وی توضیح داد:‌ جامعه این روزها به پدیده‌هایی چون فساد، تورم و بی‌عدالتی عادت کرده است و دقیقا به همین دلیل حتی شاهد خشونت جدی در درون خانواده‌ها هستیم که البته چون در خانه اتفاق می‌افتد، به چشم نمی‌آید. در حالی که فیلم سیلی یک نماینده مجلس به سرباز در همه جای کشور دست به دست می‌شود.

سعید معیدفر در پایان گفت: حاکمیت کار زیادی در راستای کارآمدی برای حل مشکلات انجام نمی‌دهد و تا این نقیصه برطرف نشود، نمی‌توانیم منتظر جامعه‌ای عاری از خشونت باشیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان