سلاح ژ-۳ – تغییر سلاح سازمانی ارتش از ژ-۳ به سلاح ایرانی مصاف

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۰۲

خداحافظی با سلاح ژ-۳

سلاح ژ-۳ به عنوان یک سلاح آلمانی از قدیمی‌ترین سلاح‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران است که حدود ۵۰ سال سلاح سازمانی نیروی زمینی ارتش بود. سلاح ژ-۳ طبق اظهارات فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران،  در آینده نه چندان دور جای خود را به سلاح ایرانی مصاف خواهد داد.

سلاح مصاف در دست ناجا پیشتر از سوی موسسه فرهنگی مصاف ایرانیان رونمایی شد. اسلحه انفرادی ژ-۳ با قدمت کاربردی در ایران با سلاح ایرانی مصاف جایگزین شد امیر کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش در روزهای اخیر طی پیامی استفاده از سلاحی بومی و جدید مصاف که ساخت وزارت دفاع محسوب می‌شود خبر داد.

ژ-۳ اولین حضور جدی نظامی خود را در ارتش ایران در زمان حضور نظامی در ظفار عمان تجربه کرد. پس از آن در قضیه مربوط به سرکوب مردم و انقلابیون در سال ۵۷ بویژه از مقطع ۱۷ شهریور ۵۷ تا پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن پیش آمد که ژ-۳ نقش مهمی در آن داشت. ژ-۳ در مدل استاندارد خود نزدیک به ۴ کیلو وزن داشته و طول آن نیز در حدود ۱۰۲۵ میلی متر است و با خشاب های ۲۰ تیری تغذیه می شود.

این سلاح در زمان خود گزینه خوب و سلاحی استاندارد به شمار می رفت ولی در ایران دچار یک سری مشکلات شد. با پیروزی انقلاب و شرایط پیش آمده در سالهای اول پس از آن، صنایع جنگ افزار سازی آسیب دیده و متخصصان آلمانی نیز ایران را ترک کردند.

تغییر سلاح سازمانی ارتش از ژ-۳ به مصاف

 مشکلات سلاح ژ-۳ در ایران

در دوران با آغاز جنگ تحمیلی و نیاز به سلاح بیشتر تولیدات داخلی ژ-۳ آغاز شد که در آن دوران خیلی محصولات با کیفیتی نبوده و در برابر مسائلی مثل عدم نظافت و گرد و غبار محیطی دچار مشکل بودند.

در سالهای جنگ و با تشکیل سازمان رزم سپاه پاسداران خیلی از رزمندگان ایرانی ترجیح می دادند به سراغ مدل روسی بروند. ژ-۳ هم به دلیل قدرت کشندگی فوق العاده بالا و خصوصا دقت مناسب در فاصله بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ متری برای خود نام و آوازه ای ترسناک دست و پا کرده بود. علت این مسئله فشنگ های ۷.۶۲*۵۱ تولید آلمان غربی بود که در ایران نیز به همین شکل تولید ادامه پیدا کرد.اما وزن به نسبت بالای ژ-۳، لگد زیاد و تقریبا غیر قابل کنترل بودن آن در حالت شلیک رگبار به نوعی از نقاط منفی آن به حساب می آید. بحث لگد زیاد و عدم کنترل در حالت شلیک رگبار در بسیاری از سلاح ها در این کالیبر نیز شایع بود و حتی تا حدی امروزه نیز ادامه دارد.

مصاف در دستان ناجا

مصاف سلاح جدیدی  که البته به صورت محدود اخیراً به تیپ ۶۵ نوهد نزاجا نیز تحویل شده و به نظر از شناس بیشتری برای ورود به خدمت در نزاجا برخوردار است. سلاحی که شاید بتوان آن را HK۴۱۶ ایرانی نامید. طرح کلی این سلاح بر اساس پلتفورم خانواده ام ۱۶، ام ۴ یا اچ کا ۴۱۶ است. این اسلحه بدون خشاب وزنی در حدود ۳ کیلوگرم دارد. وزن فجر ۲۲۴ بدون خشاب ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم، این عدد برای کلاشینکوف روسی ۳ کیلو و ۴۷۰ گرم و برای ژ-۳ آلمانی بیش از ۴ کیلو است. این اسلحه با گلوله های ۴۵*۵.۵۶ میلی متری مسلح شده و از خشاب های ۲۰ یا ۳۰ تیری استفاده می کند. مکانیزم آن فشار غیر مستقیم گاز باروت است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان