سه خطری که تهران را تهدید میکند

  • توسط زینب رحیمی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۳

سه خطری که تهران را تهدید میکند

سه خطری که تهران را تهدید میکند از جمله مهمترین مخاطرات طبیعی است.

زلزله

نخستین خطر زلزله است. سال هاست که این زنگ خطر تهران را تهدید میکند. و گسل های موجود در حال حرکت هستند. در صورت وقوع زلزله تهران دچار اسیب های شدیدی از جمله در بافت های فرسوده و ساختمان های روی گسل ها و یا در نزدیکی آن ها است ،می شود.  بنابر گزارشات متعدد تهران در شهرسازی و ساخت و ساز به صورت اصولی  و مهندسی پیش نرفته است.و هیچ مدیریت بحرانی در طراحی ساختمان سازی ها رعایت نشده است. برج میلاد روی یکی از گسل های مهم شهر تهران قرار دارد.

تغییر اقلیم

دومین خطری که تهران را تهدید میکند تغییر اقلیم است.بر اثر تغییر اقلیم، سیل و بارندگی های زیادی است که ممکن است در تهران خسارت های زیادی به بار آورد. روددره‌ها نقش مهمی هنگام جاری شدن سیلاب ها ،دارند. بنابراین باید به ساخت و سازها در حریم رودخانه ها حساس بود و از این ساخت و سازهای غیر اصولی جلوگیری کرد. تا مخاطرات احتمالی کاهش یابد.

فروریزش و فرونشست زمین

فروریزش زمین سومین مخاطره تهران است که توسط رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بیان شده است. وی گفت:. فرو ریزش فرآیندی ناگهانی است و نباید با فرونشست اشتباه گرفته شود. فرو نشست سطح بزرگی دارد که ممکن است خرابی عمده‌ای در ساختمان ها ایجاد نکند و به دلایل مختلفی رخ داده و در شهر ما نیز احتمال وقوع آن زیاد است.

نواحی جنوبی شهر تهران به دلیل بافت قدیمی که دارن بیشتر در معرض فروریزش و فرونشست قرار دارد. فرونشست به شکل تدریجی انجام شده است.

اطراف اتوبان بهشت زهرا از جمله نقاطی است که شناسایی شده است و دارای فرونشست شده است. با برنامه‌ریزی  اصولی و استفاده از تمامی ارگاهای کشور و  شهر می‌توان تا حد زیادی از خطرات و عوارض این سه خطر بزرگ جلوگیری کرد. برای نتیجه هر چه بیشتر و به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، اموزش مردم و مشارکت های مردمی بسیار حائز اهمیت است.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان