بلوط‌های کوه خائیز – مناطق حفاظت‌شده خائیز در آتش می‌سوزد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۰
  • ۳ بازدید

سوختن بلوط‌های کوه خائیز در آتش کمبود امکانات

بلوط‌های کوه خائیز در منطقه حفاظت شده خائیز ۲ روز است در آتش می‌سوزد .سوختن بلوط‌های کوه خائیز در نبود امکانات مشابه بلوط‌های دیل گچساران، بدره در ایلام، کوه سیاه بوشهر در روزهای گذشته است. فیلمی از این آتش سوزی  و فرار حیواتات وحشت زده از آتش منتشر گردیده است که بیانگر آن است که بیش از  ۳۰ کیلومتر طول خائیز از شمال تا جنوبش آتش است و نه کسی کاری می‌کند و نه از کسی کاری برمی‌آید.این چندمین روز است که بخشی از منابع طبیعی و جنگل‌های ایران در بیش از سه استان کشور از جمله فارس، کهگلیویه و بویر احمد، خوزستان و بوشهر در آتش می سوزد. آتشی که در نبودِ بالگرد‌ها و تجهیزات اطفای حریق حتی به مناطق حفاظت‌شده نیز گسترش یافته است.

اسدالله هاشمی، مدیر کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: «آتش سوزی در کوه‌های خاییز از غروب پنجشنبه آغاز شد و هم اکنون آتش به مناطق حفاظت شده رسیده و حیات وحش و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در این منطقه در خطر هستند». وی همچنین گفته است: «حدود ۱۰۰ هکتار از جنگل‌های بلوط در آتش سوخته است و برای اطفای آتش در جنگل های خاییز نیاز به بالگرد آب پاش داریم»

راه حل قضایی فعالان محیط‌زیست

سوختن بلوط‌های کوه خائیز  در آتش کمبود امکانات

مناطق حفاظت‌شده خائیزکه  از دیروز در آتش می‌سوزد، اما جز محیط‌بانان که با دست خالی از بلوط‌های زاگرس دفاع می‌کنند، بالگردی برای نجات نیامده یا اگر آمده کار را نیمه‌تمام گذاشته است.

مسئولان عدم تخصیص بودجه لازم برای هزینه‌کرد بنزین بالگرد‌ها را دلیل بر این ماجرا می‌دانند و گسترش آتش از استانی به استان دیگر را به گردن کم‌کاری مسئولان استان دیگر می‌اندازند.

تشکل‌های مردم‌نهاد و فعالان محیط‌زیست راه دیگری را انتخاب کرده اند و در یک اقدام تازه قصد دارند تا شکایتی در مراجع قضایی برای متولیان اطفای حریق باز کنند.

آتش کوه خائیز ناشی از سهل‌انگاری شهرستان همجوار در کنترل طی ساعات اولیه است. حادثه‌ای که اگر به موقع مدیریت می‌شد شاهد حجم عظیم آتش در حوزه استحفاظی کهگیلویه نبودیم.موضوعی که فرماندار کهگیلویه را نیز به انتقاد واداشت. علیرضا اتابک در نشست اضطراری ستا مدیریت بحران اظهار داشت: «]آتش‌سوزی از حوزه استحفاظی بهبهان آغاز شد و به شهرستان ما اطلاع‌رسانی نشد».. وی افزود:« اگر اطلاع قبلی داشتیم کمک می‌کردیم زودتر مهار می‌شد»

 

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان