سکونتگاه – کشف سکونتگاه طبیعی روی سیاره مریخ

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۳۰

مختصری درباره سیاره سرخ

کشف سکونتگاه طبیعی روی سیاره مریخ. سیاره سرخ،بهرام یا مریخ چهارمین سیاره منظومه شمسی است. قطر این سیاره یک دوم زمین است. اما مساحت سطح آن با خشکی های سطح زمین برابر است. مریخ هم مانند زمین دارای دو قطب، کوه، دره، توفان و فصل است. بلند ترین قله منظومه شمسی (کوه المپوس) و بزرگ ترین دره این منظومه هم روی همین سیاره کشف شده است.

در حال حاضر دانشمندان در حال ساخت پناهگاه مناسب برای کاشفان مریخ هستند؛ اما در یک بررسی جدید تونل هایی پیدا کرده اند که گفته می شود قابلیت استفاده به عنوان سکونتگاه برای انسان را دارد.

کشف سکونتگاه طبیعی روی سیاره مریخ

کشف سکونتگاه طبیعی روی سیاره مریخ

سکونتگاه های طبیعی مریخ

تونل های گدازه ای کشف شده روی این سیاره می توانند انسان را از اشعه های کشنده در امان نگه دارند. بنابراین محققان بر این باورند از این تونل ها می توان به عنوان محلی برای استقرار انسان روی سیاره مریخ استفاده کرد. این تونل های گدازه در اثر جریان یافتن گدازه های داغی که نتیجه فعالیت آتش فشان ها هستند روی سطح سیاره به وجود می آیند. دانشمندان در بررسی ها به این نتیجه رسیده اند که تونل های گدازه ای نیمکره جنوبی مریخ می توانند به عنوان محلی برای ساخت شهرک و پایگاه استقرار انسان مورد استفاده گیرند.

ساخت پناهگاه

پژوهش ها نشان داده با سکونت انسان در این تونل های گدازه ای میزان قرار گیری در معرض تابش تشعشعات کیهانی تا ۸۲ درصد کاهش پیدا می کند. بررسی و پژوهش روی ۱۵۰۰ تصویر دریافت شده ای که از مدارگرد شناسایی مریخ ارسال شده، محققان را به این باور رسانده که این تونل ها یکی از بهترین اماکن برای سکونت انسان روی مریخ هستند. ناسا با توجه به نتایج این پژوهش ها به شدت ترغیب شده که از این مکان به عنوان یک مکان فرود روی سیاره سرخ استفاده کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان