سیاره زهره – فضانوردان برای رسیدن به مریخ باید از زهره بگذرند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۲۱

راه جدید رسیدن به مریخ

برای رسیدن به مریخ زمان زیادی لازم است. حالا دانشمندان راه جدیدی برای رسیدن به سیاره سرخ پیدا کرده اند آن هم استفاده از جاذبه سیاره زهره است. اینطور به نظر می رسد که سفرهای فضایی تماما به مریخ ختم می شوند. سالیان درازی است که مریخ دومین مقصد سفرهای فضایی دارای سرنشین شده است. مقصد اول ماه است.

سیاره زهره - فضانوردان برای رسیدن به مریخ باید از زهره بگذرند

سیاره زهره – فضانوردان برای رسیدن به مریخ باید از زهره بگذرند

استفاده از سیاره زهره

نوآم آیزنبرگ، زمین‌شناس سیاره‌ای دانشگاه جانز هاپکینز در این رابطه می گوید: اگر از زهره برای رسیدن از زمین به مریخ استفاده شود، سفرهای فضایی سریع تر و البته کم هزینه تر خواهند شد. او همچنین در ادامه گفته است: راه فتح مریخ از زهره می گذرد.

در حال حاضر برای طی مسیر از زمین به مریخ، فضانوردان باید منتظر لحظه ای باشند که مدار این دو سیاره در نزدیک ترین حالت به یکدیگر قرار بگیرد. این بدان معنا است که هر بار باید ۲۶ ماه منتظر بمانند. حالا با رائه این پیشنهاد جدید این مشکل حل خواهد شد. گرانش و جاذبه زهره می تواند سفینه را به دور مدار خود تاب داده و آن را به سمت مریخ پرتاب کند.

صرفه جویی در سوخت و زمان

در این مسیر، مسافت بیشتری طی می شود اما استفاده از جاذبه زهره باعث ایجاد صرفه جویی زیادی در مصرف سوخت می گردد. همچنین فضانوردانی که به مریخ رسیده اند دیگر برای بازگشت به زمین نیاز به انتظار طولانی مدت یکسال و نیمه ندارند.
اگر در طول مسیر سفینه دچار نقص فنی شود، باز هم می تواند از جاذبه زهره استفاده کرده و به سرعت به سمت زمین تغییر مسیر دهد.

طرح و ایده این سفر پر منفعت فضایی هنوز به صورت نوشته ای در نشریات معتبر است و به صورت برنامه عملی درنیامده است. اما ناسا این ایده را بسیار پسندیده و در راه یافتن راه هایی برای اجرای آن است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان