سیاره مشتری – با ثبت یک تصویر معمای بزرگ مشتری حل شد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۱
سیاره مشتری - با ثبت یک تصویر معمای بزرگ مشتری حل شد

حل راز بزرگ با ثبت یک عکس

گروهی از محققان با کار گروهی موفق شده اند دیدگاه جدیدی در رابطه با سیاره مشتری ارائه دهند. اطلاعات به دست آمده از کاوشگر جونو، تلسکوپ فضایی هابل، و رصدخانه جمینی با هم ادغام شده اند تا دانشمندان تصویری ثبت کنند که سیستم های طوفان سیاره ای را به نحو جدیدی نشان می دهد. در این عکس مادون قرمز فعالیت های مشتری نشان داده می شود.

سیاره مشتری - با ثبت یک تصویر معمای بزرگ مشتری حل شد

سیاره مشتری – با ثبت یک تصویر معمای بزرگ مشتری حل شد

عکس مادون قرمز از سیاره مشتری

بنیاد علوم ملی تصاویر مادون قرمز به مدت سه سال است که پوشش ابر مشتری را کاوش می کند. این کاوش ها با مشاهدات نوری و فرابنفش تلسکوپ فضایی هابل توسط کاوشگر جونو ترکیب شدند. مشاهدات رادیویی کاوشگر جونو به محققان کمک کرده‌است تا نور قوی مشتری را ثبت و به نمایش درآورند. در مرحله بعدی نقشه ها با تصاویر مرئی مادون قرمز تلسکوپ فضایی هابل و تصاویر مادون ‌قرمزی که توسط رصدخانه جمینی گرفته شده ترکیب شدند. نتیجه عکس درخشان و شگفت انگیزی است که از مشتری به دست آمد.

خال معروف مشتری

تا پیش از این، مشاهدات نور مرئی نمی‌توانستند مواد ابری سیاه و ابرهای نازک را از هم تشخیص دهند، بنابراین آرایش آن‌ها یک راز باقی مانده بود. اکنون با تلاش‌های جدید، این معما حل شده‌است. تصاویر مادون قرمز نشان دهنده قوسی هستند که سیاره را روشن می کند. این درخشش ناشی از گرمای درونی مشتری است که با ابرهای ضخیم مسدود شده است. در واقع نقطه بزرگ قرمز جایی است که شکاف ابرها آنجا وجود دارد و نور در این بخش از فضای مبهم سیاره عبور می کند.

کشف این پدیده برای دانشمندان بسیار با اهمیت و جالب است. آنها پس از سال ها تلاش و همکاری موفق به حل این معما شده اند. مدیر برنامه نجوم در بنیاد ملی علوم آمریکا گفته است: این مشاهدات هماهنگ یکبار دیگر ثابت کرد که پیشرفت نجوم با تلسکوپ‌های جمینی و با امکانات و تجهیزات فضایی، امکان‌پذیر است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 + 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان