سیارک آپوفیس – عبور خطرناک ترین سیارک اطراف از نزدیکی کره زمین

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۲۶
سیارک آپوفیس - عبور خطرناک ترین سیارک اطراف از نزدیکی کره زمین

عبور یک سیارک کمتر از یک ماه دیگر

سیارک آپوفیس کمتر از یک ماه دیگر از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد. این سیارک خطرناک که نام رسمی آن Apophis (2004 MN4) است، کمی از برج ایفل پاریس بلندتر می باشد و قطری ۳۷۰ متری دارد. دیدار بعدی این سیارک با کره زمین در سال ۲۰۲۹ رخ می دهد و احتمال برخورد آن با زمین در این سال توسط دانشمندان در حدود سه درصد اعلام شده است. هرچند ان عدد به نظر ناچیز می رسد، اما با بررسی سایر اشیا و سیارک های سرگردان اطراف زمین، آپوفیس با آن ابعاد موضوعی جدی و خطرناک تلقی می شود.

سیارک آپوفیس - عبور خطرناک ترین سیارک اطراف از نزدیکی کره زمین

سیارک آپوفیس – عبور خطرناک ترین سیارک اطراف از نزدیکی کره زمین

برخورد فاجعه آمیز سیارک آپوفیس

سیارک آپوفیس بسیار بزرگ تر از شهاب سنگی است که در سال ۲۰۱۳ در روسیه سقوط کرد. شهای سنگی که با روسیه برخورد کرد و بیش از هفت هزار خانه را تخریب کرد، حدود ۱۷ تا ۲۰ متر بود، آپوفیس بسیار بزرگتر از این ابعاد است و در صورت برخورد با زمین ایجاد فاجعه خواهد کرد.

محققان طی یک دهه گذشته Apophis را تحت نظر و مطالعه داشته اند و احتمال برخورد این جرم آسمانی با زمین تا سال ۲۰۳۶ رد شده است. اما در سال ۲۰۲۹ این سیارک تا حدی به زمین نزدیک می شود که ارتفاع آن با ارتفاع برخی ماهواره‌های مدار زمین تقریباً برابری خواهد کرد. این سنگ آسمانی ۵ مارس ۲۰۲۱ (۱۵ اسفند ۹۹) به زمین نزدیک خواهد شد که نزدیک‌ترین فاصله آن با زمین تا سال ۲۰۲۹ محسوب می‌شود.

البته طبق محاسبات انجام شده، در حال حاضر تنها یک سیارک وجود دارد که احتمال برخورد بیش از یک در هزار با زمین دارد. ۲۰۱۰ RF12 با احتمال هفت درصد در سال ۲۰۹۵ با زمین برخورد خواهد داشت. ابعاد این جرم آسمانی در حدود ۸ متر است و احتمالا مانند شهاب سنگ روسیه، در اتمسفر زمین متلاشی شده و آسیب قابل توجهی به زمین وارد نخواهد کرد.

هرچند احتمال برخورد آپوفیس با زمین در سال ۲۰۶۸ نیز در حال حاضر ۱ در ۳۰۰ هزار است؛ اما وقتی پای نابودی زمین در میان باشد همین احتمال کم نیز اهمیت پیدا می‌کند. نزدیکی این سیارک در ۱۵ اسفند به زمین فرصت مطالعاتی بسیار خوبی را برای بررسی هر چه دقیق تر احتمالات در اختیار محققان قرار خواهد داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان